spot_img
https://www.facebook.com/Msillosi

Deputeti i VV-së mbështet kërkesat e sindikalistëve: Janë të drejta

Deputeti i Vetëvendosjes, Eman Rrahmani, i ka quajtur “të drejta” kërkesat e sindikalistëve në një adresim. Ai është shprehur se “përgjegjës për mosfillimin e mësimit jemi të gjithë”. Por, ai është shprehur edhe se kërkesat e sindikatës “janë të drejta dhe duhet të mbështeten prej neve”.

Numri i anëtarëve të Vetëvendosjes që i kanë dalë në mbështetje kërkesave të punëtorëve të sektorit publik është shumë i vogël. Shumica e këtyre anëtarëve në mënyrë të çuditshme e ad hominem madje edhe kanë ofenduar kreun e Këshillit Grevist të BSPK-së, Rrahman Jasharajn.

Ndërkohë, në këto momente pritet të nis takimi në Komisionin e Arsimit mes z. Jasharaj dhe dy ministrave të Qeverisë Kurti II.

“Ka dalje nga kjo situatë, duke marr parasysh gjendjen në të cilën jemi dhe dëmi që po bëhet në arsim mendoj që mësimi duhet të filloj sa më parë qysh nesër, mirëpo unë personalisht unë mirëkuptoj edhe kërkesat e grevistëve por nuk pajtohem me mënyrën e protestës së grevistëve,” – u shpreh z. Rrahmanaj në transmetuesin publik.

Ai kritikoi edhe kolegun e tij nga partia, Dimal Bashën, për çirrjet ndaj z. Rrahman Jasharaj.

Përveç Eman Rrahmanit, kërkesat e grevistëve janë mbështetur edhe nga deputeti tjetër i Vetëvendosjes, Fatmir Humolli.

Op/Ed

Kur në emër të reformës synohet ikja nga identiteti

Shkruan: Ganimete Musliu Për hir të qindra mesazheve që kam...

“I afërt me Edi Ramën”, ish-zyrtari i lartë i FBI-së nën hetim për lidhjet e tij me Rusinë, zbulohen e-mailet dhe ndërhyrja e tij...

Mattathias Schwartz Një ish-agjent i nivelit të lartë të FBI-së,...

Presidentja e shkeli Ligjin për simbolet!?

Nëse ju klithni “shkelje ligji” duke ia bërë me...

SUBSCRIBE

Të sponsorizuara

Artmotion ripertrinë marrëveshjen – Champions League, Europa League, Conference league deri në vitin 2027

ARTMOTION vazhdon suksesshëm të bëjë diferencën në tregun vendor....

PRINCE CAFFE shpërblen pjesëmarësit e lojes shpërblyese HAP dhe FITO

Prince Caffe si prodhuesi më i madh i kafesë...

Hoti: Albin Kurti është para dorëzimit dhe ikjes nga qeveria

Në emisionin EURO n’7 ish kryeministri i vendit, Avdullah Hoti ka thënë se viti fiskal do të mbyllet me suficit buxhetor. Për shkak...

Nagavci: Janë tetë të shtuna që do të mbahet mësim (VIDEO)

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ka thënë se për tetë të shtuna do të mbahet mësimi që humbën fëmijët gjatë grevës. Nagavci, në Info...

Bunjaku: Lumir Abdixhiku, kryeministër i ardhshëm

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Valentina Bunjaku, ka folur për zhvillimet e fundit politike në vend, e ftuar në emisionin Frontal të T7....

SHKRUAJ KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here