spot_img
spot_img

FIFA e dënon Serbinë me 21 mijë dollarë për afishen me hartën e Kosovës

Federata serbe e futbollit është gjobitur nga FIFA të mërkurën për deklarata politike në Kampionatin Botëror.

Trupa më e madhe e futbollit botëror e ka gjobitur federatën serbe me 20.000 franga zvicerane (20.260 euro) për “një pankartë politike për Kosovën fqinje të shfaqur në dhomat e zhveshjes përpara se të luante Brazilin në ndeshjen hapëse të ekipit”- shkruan AP.

Serbët kishin shfaqur flamurin e tyre me një hartë që përfshinte territorin e Kosovës me mbishkrimin “Nuk ka dorëzim”.

Federata e Futbollit të Kosovës u ankua zyrtarisht në FIFA për flamurin që ishte vendosur mbi dollapët e dy lojtarëve të Serbisë më 24 nëntor.

Në anën tjetër, FIFA e ka gjobitur me 50.000 franga zvicerane Federatën e Kroacisë, pasi tifozët e ekipit abuzuan verbalisht dhe talleshin me portierin kanadez Milan Borjan, i cili ka lidhje familjare serbe.

Nga organizata kanë thënë se gjoba për kroatët lidhej me “përdorimin e fjalëve dhe objekteve për të transmetuar një mesazh që nuk është i përshtatshëm për një ngjarje sportive”.

FIFA gjithashtu gjobiti Arabinë Saudite me 30.000 franga zvicerane për sjellje jo të mirë të ekipit, pasi mori gjashtë kartonë të verdhë në ndeshjet kundër Argjentinës dhe Meksikës. /Telegrafi/

Op/Ed

Një pyetje për opoziten, edhe mediat

Shkruan: Milaim Zeka Çfare kish me ndodhe sikur republikanet ne...

Mund të shpresohet, Shqipëria etnike pashmangshëm do të bëhet

Shkruan: Rexhep Qosja HISTORIA DHE ATDHETARIA PËRZGJODHËN ISMAIL QEMALIN Gëzuar 28 Nëntori. Sa...

Miranda Shala për Albin Kurtin: “E kemi bërë Zot, një të pazotë”

Më kujtohet akoma kur bërtisja me të madhe 'NATO-UÇK'...Atëkohë...

Abonohu

spot_img

Të sponsorizuara

Dyfish n’plus me Artmotion!

Artmotion vjen me ofertën DYFISH n’plus me DYFISH Resivera,...

Banorja e 13-të e BBVK rrëfen ngjarjen e frikshme që i ka ndodhur

Sot është shëndosh e mirë, por dikur një nga...
spot_img

Bekim Jashari tërhiqet nga politika, tregon arsyet dhe dëshpërimin me situatën në vend

Ish-kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari ka njoftuar se do të tërhiqet nga politika. Ai ka dhënë disa arsye që e quan deri te ky...

Në lajmet e RTK-së hyn një person duke mbajtur në duar parullën “Radio Televizioni i Kurtit” (VIDEO)

Një person ka hyrë në studion qendrore të lajmeve në Radio Televizionin e Kosovës ku në dorë mbante një shkrim në të cilin thuhej...

Ambasadori amerikan Hovenier vizitë në Devolli Corporation, lavdëron sukseset e Comoditas

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka bërë të ditur se ka vizituar sot fabrikën e njohur të dyshekëve,...