spot_imgspot_img
spot_img

Në Rusi mund të ndodhë grusht shteti ushtarak

“Një grusht ushtarak shteti mund të ndodhë në Rusi, ndërkohë që vijon lufta në Ukrainë.” Kështu deklaroi të hënën personi që shkruante dikur fjalimet e presidentit të Rusisë, Vladimir Putin.

Ndërsa fliste për CNN, analisti politik, Abbas Gallyamov, u shpreh se ndërsa humbjet rriten dhe vendi po përballet me sanksionet e Perëndimit, rusët tashmë po kërkojnë dikë që t’i vënë gishtin.

“Ekonomia ruse po përkeqësohet. Lufta është e humbur. Ka gjithnjë e më shumë trupa të vdekur që kthehen në Rusi, kështu që rusët do të hasin më shumë vështirësi dhe ata do të përpiqen të gjejnë shpjegim pse po ndodh kjo…Dhe përgjigjja do të jetë: Epo, kjo situatë vjen për shkak se vendi ynë qeveriset nga një tiran i vjetër, një diktator i vjetër”, tha Gallyamov, duke iu referuar Putinit.

“Në këtë moment, unë mendoj se një grusht shteti ushtarak mund të jetë i mundur. Ky moment mund të vijë në 12 muajt e ardhshëm”, shtoi ai.

Gallyamov tha gjithashtu se beson që Putini mund të anulojë zgjedhjet presidenciale që pritet të mbahen në mars të 2024.

Op/Ed

Kurti po e bën Kosovën shtet të dështuar – për hatër të Republikës së Tretë!

Ratifikmi i Marrëveshjës së Parë (2013) për Asociacionin është...

Një pyetje për opoziten, edhe mediat

Shkruan: Milaim Zeka Çfare kish me ndodhe sikur republikanet ne...

Mund të shpresohet, Shqipëria etnike pashmangshëm do të bëhet

Shkruan: Rexhep Qosja HISTORIA DHE ATDHETARIA PËRZGJODHËN ISMAIL QEMALIN Gëzuar 28 Nëntori. Sa...

Abonohu

spot_img

Të sponsorizuara

Ajka e ajkave e super javës sportive në Artmotion me El Clasico

Kjo javë do të jetë një super javë sportive...

Formula 1 vjen në Artmotion më “i çmendur” se kurrë

Marsi sivjet vjet me edicionin e ri të garës...

UEFA Champions League rikthehet në Artmotion më 14 Shkurt!

Yjet e futbollit botëror rikthehen në skenën më prestigjioze...
spot_img

Kurti tregon kërcënimin e Serbisë kur ua tregoi ofertën për Asociacionin: Thanë jo, çfarë t’iu bëj unë tash?

Kryeminsitri i Kosovës, Albin Kurti, ka treguar sonte se ka bërë vazhdimisht oferta në dialogun me Serbinë. Ai tha se e fundit ishte në pasditen...

Kryediplomati i Austrisë flet për Asociacionin, përmend Tirolin Jugor si model

Ministri i Punëve të Jashtme të Austrisë, Alexander Schallenberg, ka theksuar sot se është i kënaqur që takimi me homologun e tij serb, Ivica...

Agim Ademi ndalohet për 48 orë, dyshohet për dy vepra penale

Kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi është ndaluar për 48 orë nga Policia e Kosovës, pasi dyshohet për kryerjen e dy...