spot_img
spot_img

Princi, gjykatësi dhe ushtaraku planifikonin grusht shteti në Gjermani

(Plotësuar) 25 persona janë arrestuar në një operacion bastisjeje të ndërmarrë në të gjithë Gjermaninë nga policia, në lidhje me një rast të dyshuar për komplot për të rrëzuar qeverinë, përkatësisht për të kryer grusht shteti.

Me titullin: “Princi, gjykatësi dhe ushtari i KSK-së planifikonin grusht shteti në Gjermani (KSK-Kommando Spezialkräfte -Komando i Njësisë Speciale v.j)”, gazeta e madhe gjermane Bild, shkruan se është kryer bastisje mbarëkombëtare dhe ndërkombëtare kundër rrjetit Reichsbürger.

Madje, gazeta shkruan se bastisjet e policisë janë kryer deri në kështjellën që ndodhet në pyll në Thüringer, zona të banimit në Berlin dhe në kazerma.

Gazeta Bild e cila këtë operacion e quan “mega bastisje”, raporton se rrjeti Reichsbürger (Rajhu qytetar v.j), dyshohet se po planifikonte që me dhunë të kryente “ndryshimin e sistemit”.

Mediumi i madh gjerman shkruan se që nga orët e para të mëngjesit të së mërkurës, zyrtarë nga Zyra Federale të Policisë kundër krimit (BKA) dhe Njësitë Speciale si GSG 9 (Njësiti Taktik i Policisë Federale të Gjermanisë) dhe disa nga SEK (Task Forca Speciale e Policisë v.j), kanë ndërmarrë veprime në mbarë vendin kundër të ashtuquajturit rrjetit të Reichsbürger.

Në aksionin e koduar si “Hija”, janë përfshirë rreth 3 mijë pjesëtarë të shërbimeve të ndryshme të sigurisë, të cilët kanë bastisur 137 objekte në pronësi të 52 të dyshuarve. Nga këta, mësohet se janë arrestuar 25 persona.

Kështu, në orën 6:00 të mëngjesit, Forcat Speciale rrethuan dhe bastisën një shtëpi në lagjen e vilave Wannsee të Berlinit, prangosën ish-anëtaren e AfD-së të Bundestagut dhe gjyqtaren e Berlinit, Birgit M.-W. (58 vjeç). Tre minuta më vonë, forcat e sigurisë arritën në shtëpizën e gjuetisë Waidmannsheil në Bad Lobenstein (Thüringen).

Në të njëjtën kohë, oficerët bastisën edhe rreth 30 prona në Republikën e Baden-Württemberg dhe ndër të tjera, një dyqan riparimi makinash e një dyqan zdrukthtarie në Saksoni. Kërkime të mëtejshme u bënë në Republikën e Bavarisë, Hessen, Saksoninë e Ulët, Austri (Kitzbühel) dhe Itali (Perugia).

Anëtarë të tjerë të rrjetit të tyre, sipas gazetës gjermane Bild janë edhe: Maximilian E., Michael F., Paul G., Norbert G., Markus H., Frank H., Matthias H., Ruth L., Andreas M., Thomas M., Harald P., René R., Melanie R., Ralf S., Wolfram S., Thomas T., Marco v. H., Ruediger k. P., ish-këshilltari i qytetit nga AfD, Christian W. dhe Peter W.

Shtetasit rusë Vitalia B. dhe gjermanët Alexander Q. dhe Frank R. u arrestuan gjithashtu si mbështetës të këtij rrjeti.

Hetuesit e LKA të Berlinit (Policia e Berlinit, Njësiti kundër Krimit) kishin gjurmuar përfshirjen në këtë rrjet të fshehtë, të një burri që jetonte në Hessen.

Ky rrjet funksiononte me një organi qendror të shoqatës që quhej “Këshill”. Ky “Këshill” vepronte ngjashëm me kabinetin e një qeverie, ku kishte departamente të tilla si drejtësia, punët e jashtme dhe shëndetësia. “Që nga nëntori i vitit 2021, anëtarët e këshillit janë takuar rregullisht në fshehtësi për të planifikuar marrjen e pushtetit në Gjermani dhe krijimin e strukturave të tyre shtetërore”, tha një zëdhënëse e Zyrës së Prokurorit Federal.

Op/Ed

Një pyetje për opoziten, edhe mediat

Shkruan: Milaim Zeka Çfare kish me ndodhe sikur republikanet ne...

Mund të shpresohet, Shqipëria etnike pashmangshëm do të bëhet

Shkruan: Rexhep Qosja HISTORIA DHE ATDHETARIA PËRZGJODHËN ISMAIL QEMALIN Gëzuar 28 Nëntori. Sa...

Miranda Shala për Albin Kurtin: “E kemi bërë Zot, një të pazotë”

Më kujtohet akoma kur bërtisja me të madhe 'NATO-UÇK'...Atëkohë...

Abonohu

spot_img

Të sponsorizuara

Dyfish n’plus me Artmotion!

Artmotion vjen me ofertën DYFISH n’plus me DYFISH Resivera,...

Banorja e 13-të e BBVK rrëfen ngjarjen e frikshme që i ka ndodhur

Sot është shëndosh e mirë, por dikur një nga...
spot_img

Bekim Jashari tërhiqet nga politika, tregon arsyet dhe dëshpërimin me situatën në vend

Ish-kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari ka njoftuar se do të tërhiqet nga politika. Ai ka dhënë disa arsye që e quan deri te ky...

Në lajmet e RTK-së hyn një person duke mbajtur në duar parullën “Radio Televizioni i Kurtit” (VIDEO)

Një person ka hyrë në studion qendrore të lajmeve në Radio Televizionin e Kosovës ku në dorë mbante një shkrim në të cilin thuhej...

Ambasadori amerikan Hovenier vizitë në Devolli Corporation, lavdëron sukseset e Comoditas

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka bërë të ditur se ka vizituar sot fabrikën e njohur të dyshekëve,...