spot_img
https://www.facebook.com/Msillosi

Rusët po largohen: Shpërthejnë biletat njëdrejtimëshe jashtë vendit pas njoftimit për mobilizim

Moska duket se është në trazira pas mobilizimit të pjesshëm të shpallur nga presidenti rus Vladimir Putin të mërkurën në mëngjes. Sipas Reuters, në vazhdën e këtij njoftimi, fluturimet pa kthim nga Rusia janë rritur në orët e fundit.

Edhe pse ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu ka treguar se rekrutimi do të kufizohet vetëm për ata me përvojë si ushtarë profesionistë, kërkimet në internet për të blerë bileta për fluturimet “arratisjeje” janë në rritje . Në veçanti, agjencia, duke cituar të dhëna nga Google Trends, raporton se ka një rritje të mprehtë të kërkimeve në Aviasales , uebsajti më i njohur në Rusi për kërkimin dhe blerjen e biletave ajrore.

Në fakt, siç raportohet, vendet në fluturimet direkte për në Konstandinopojë dhe Jerevan (në Turqi dhe Armeni, d.m.th. destinacione që nuk kërkojnë vizë), janë shitur, sipas të dhënave të Aviasales.

Ndërkohë, disa linja me ndalesa, duke përfshirë ato nga Moska në Tbilisi, Gjeorgji, ishin gjithashtu të padisponueshme, ndërsa fluturimet më të lira nga kryeqyteti rus në Dubai kushtonin më shumë se 300,000 rubla (5,000 dollarë), rreth pesë herë më shumë se çmimi mesatar mujor i rrogës.

Op/Ed

Kur në emër të reformës synohet ikja nga identiteti

Shkruan: Ganimete Musliu Për hir të qindra mesazheve që kam...

“I afërt me Edi Ramën”, ish-zyrtari i lartë i FBI-së nën hetim për lidhjet e tij me Rusinë, zbulohen e-mailet dhe ndërhyrja e tij...

Mattathias Schwartz Një ish-agjent i nivelit të lartë të FBI-së,...

Presidentja e shkeli Ligjin për simbolet!?

Nëse ju klithni “shkelje ligji” duke ia bërë me...

SUBSCRIBE

Të sponsorizuara

Artmotion ripertrinë marrëveshjen – Champions League, Europa League, Conference league deri në vitin 2027

ARTMOTION vazhdon suksesshëm të bëjë diferencën në tregun vendor....

PRINCE CAFFE shpërblen pjesëmarësit e lojes shpërblyese HAP dhe FITO

Prince Caffe si prodhuesi më i madh i kafesë...

Hoti: Albin Kurti është para dorëzimit dhe ikjes nga qeveria

Në emisionin EURO n’7 ish kryeministri i vendit, Avdullah Hoti ka thënë se viti fiskal do të mbyllet me suficit buxhetor. Për shkak...

Nagavci: Janë tetë të shtuna që do të mbahet mësim (VIDEO)

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ka thënë se për tetë të shtuna do të mbahet mësimi që humbën fëmijët gjatë grevës. Nagavci, në Info...

Bunjaku: Lumir Abdixhiku, kryeministër i ardhshëm

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Valentina Bunjaku, ka folur për zhvillimet e fundit politike në vend, e ftuar në emisionin Frontal të T7....

SHKRUAJ KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here