spot_img
spot_img

Stano: Kurti e Vuçiç janë ftuar nga Borell, datë të takimit s’kemi ende

Zëdhënësi për Politikë të Jashtme i BE-së, Peter Stano: Datë të saktë të takimit nuk ka, por ftesë po.

Kështu tha Zëdhënësi për Politikë të Jashtme i Bashkimit Evropian, Peter Stano, për një takim të radhës të Nivelit të Lartë, mes Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe Presidenti të Sebrisë, Aleksandar Vuçiç, në kuadër të Dialogut të Fascilituar nga BE, shkruan Reporteri.net.

“Borrell i ka ftuar”, tha Stano në konferencën e përditshme për shtyp, derisa shtoi se “datën e saktë do ta japim kur të jetë caktuar”.

Takimi i fundit i Nivelit të Lartë ishte ai i 21 nëntorit, takim ky që s’prodhoi rezultat por një konfrontim mes Kryediplomatit Josep Borell dhe Kryeministrit Albin Kurti.

Përfaqësuesi Special i BE-së për Dialog, Miroslav Lajçak, ditëve të fundit udhëtoi për në Beograd dhe Prishtinë, ku palëve negociuese u dorëzoi “draftin e përditësuar” të planit evropian ndryshe të njohur edhe si plani franko-gjerman.

Ndonëse nuk dihet për përmbajtjen as të “përditësuar” e as të “të vjetrën” të këtij plani, një zyrtar i lartë i BE-së në kushte anonimiteti i ka thënë portalit evropian “Euractiv” se komentet e palëve për këtë plan “janë dëgjuar” dhe se “drafti tashmë akorduar mirë”, shkruan Reporteri.net.

Ndonëse nuk tregoi për përmbajtje, ai tha se ky plan “nuk përmban njohje të plotë” por “normalizim të plotë të marrëdhënieve”.

Madje, duke thënë se brenda këtij “drafti të përditësuar” nënvijëzohen hapa konkretë brenda “afateve të qarta kalendarike”, ky zyrtar pret “që të ketë marrëveshje në më pak se një vit”./Reporteri.net/

Op/Ed

Një pyetje për opoziten, edhe mediat

Shkruan: Milaim Zeka Çfare kish me ndodhe sikur republikanet ne...

Mund të shpresohet, Shqipëria etnike pashmangshëm do të bëhet

Shkruan: Rexhep Qosja HISTORIA DHE ATDHETARIA PËRZGJODHËN ISMAIL QEMALIN Gëzuar 28 Nëntori. Sa...

Miranda Shala për Albin Kurtin: “E kemi bërë Zot, një të pazotë”

Më kujtohet akoma kur bërtisja me të madhe 'NATO-UÇK'...Atëkohë...

Abonohu

spot_img

Të sponsorizuara

Dyfish n’plus me Artmotion!

Artmotion vjen me ofertën DYFISH n’plus me DYFISH Resivera,...

Banorja e 13-të e BBVK rrëfen ngjarjen e frikshme që i ka ndodhur

Sot është shëndosh e mirë, por dikur një nga...
spot_img

Bekim Jashari tërhiqet nga politika, tregon arsyet dhe dëshpërimin me situatën në vend

Ish-kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari ka njoftuar se do të tërhiqet nga politika. Ai ka dhënë disa arsye që e quan deri te ky...

Në lajmet e RTK-së hyn një person duke mbajtur në duar parullën “Radio Televizioni i Kurtit” (VIDEO)

Një person ka hyrë në studion qendrore të lajmeve në Radio Televizionin e Kosovës ku në dorë mbante një shkrim në të cilin thuhej...

Ambasadori amerikan Hovenier vizitë në Devolli Corporation, lavdëron sukseset e Comoditas

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka bërë të ditur se ka vizituar sot fabrikën e njohur të dyshekëve,...