spot_imgspot_img
spot_img

Vdes legjenda Pele

Ylli botëror i futbolli, Pele, ka vdekur në moshën 82-vjeçare, ka bërë të ditur agjenti i tij.

Siç raporton AP, ikona e futbollit ka qenë në spitalin izraelit “Albert Einstein” në Sao Palo që nga 29 nëntori, transmeton Klankosova.tv.

Sipas një raporti mjekësor, Pele vuante nga kanceri në zorrën e trashë që nga shtatori i vitit 2021.

Pele – i quajtur fillimisht Edson Arantes do Nascimento – filloi të luante për Santos në moshën 15-vjeçare dhe ekipin kombëtar brazilian një vit më vonë, duke shpërthyer në skenën e futbollit botëror si 17-vjeçar në Kupën e Botës 1958.

Gjatë karrierës së tij ndërkombëtare, ai fitoi tre Kupa Botërore atë në 1958, 1962 dhe 1970 ku është lojtari i vetëm që e arriti këtë.

Roli i tij në fitoren e kampionatit të tretë të Brazilit, në Meksikë në vitin 1970, pasi ai luajti një rol kyç në skuadër.

Karriera e tij vezulluese 20-vjeçare nga 1957 deri në 1977 bëri që ai të shënonte 757 gola në 831 ndeshje, megjithëse Santos pretendon se numri i tij ishte afër 1000.

Op/Ed

Kurti po e bën Kosovën shtet të dështuar – për hatër të Republikës së Tretë!

Ratifikmi i Marrëveshjës së Parë (2013) për Asociacionin është...

Një pyetje për opoziten, edhe mediat

Shkruan: Milaim Zeka Çfare kish me ndodhe sikur republikanet ne...

Mund të shpresohet, Shqipëria etnike pashmangshëm do të bëhet

Shkruan: Rexhep Qosja HISTORIA DHE ATDHETARIA PËRZGJODHËN ISMAIL QEMALIN Gëzuar 28 Nëntori. Sa...

Abonohu

spot_img

Të sponsorizuara

Ajka e ajkave e super javës sportive në Artmotion me El Clasico

Kjo javë do të jetë një super javë sportive...

Formula 1 vjen në Artmotion më “i çmendur” se kurrë

Marsi sivjet vjet me edicionin e ri të garës...

UEFA Champions League rikthehet në Artmotion më 14 Shkurt!

Yjet e futbollit botëror rikthehen në skenën më prestigjioze...
spot_img

Mesazhi i qartë i Gjermanisë: Pa pjesëmarrje të serbëve në zgjedhje në veri, nuk ka as Asociacion

Gjermania e ka bërë të qartë sot se pa pjesëmarrjen e serbëve të Kosovës në zgjedhjet lokale të parakohshme që do të mbahen në...

Kurti tregon kërcënimin e Serbisë kur ua tregoi ofertën për Asociacionin: Thanë jo, çfarë t’iu bëj unë tash?

Kryeminsitri i Kosovës, Albin Kurti, ka treguar sonte se ka bërë vazhdimisht oferta në dialogun me Serbinë. Ai tha se e fundit ishte në pasditen...

Kryediplomati i Austrisë flet për Asociacionin, përmend Tirolin Jugor si model

Ministri i Punëve të Jashtme të Austrisë, Alexander Schallenberg, ka theksuar sot se është i kënaqur që takimi me homologun e tij serb, Ivica...