spot_img
https://www.facebook.com/Msillosi

Zelenskyy shkëmben kumbarin e vajzës së Putin me 200 ushtarë

Politikani pro-rus Viktor Medvedchuk, i cili u arrestua në prill, u shkëmbye me Rusinë si pjesë e një marrëveshje për këmbimin e pengjeve. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy tha se 200 të burgosur ukrainas u kthyen në shtëpi në këmbim të Medvedchuk.

“Në fillim na u ofrua të kthenim 50 njerëz tanë në këmbim të njërit prej atyre që ishin në qendrën e paraburgimit të Shërbimit të Sigurimit të Ukrainës. Ne folem. Kemi këmbëngulur. Numri prej 50 është rritur në 200,”- tha Zelenskyy.

Medvedchuk nuk është vetëm kumbari i fëmijës së Putinit, por është gjithashtu i dokumentuar si tradhtar i Rusisë.

Medvedevchuk ka qenë nën sanksionet e SHBA-së që nga pushtimi rus i Krimesë në vitin 2014, dhe Ukraina e arrestoi atë në maj për tradhti të lartë dhe grabitje të burimeve shtetërore në Krime, të cilën Rusia e aneksoi ilegalisht në vitin 2014. Thuhet se ai është miku më i mirë i Vladimir Putinit në Ukrainë.

Viktor Medvedchuk thuhet se është themeluesi i një firme ligjore me bazë në Kiev. Ai njihet edhe si një nga anëtarët e të ashtuquajturit Grupi “Kyiv Seven”, i cili përbëhej nga shtatë biznesmenë shumë të suksesshëm (Medvedchuk, Valentin Zhurski, Grigori dhe Igor Surkis, Bohdan Hubski, Yuri Karpenko dhe Yuri Liakh, i cili vdiq në 2004).

Putin dhe Medvedchuk u takuan për herë të parë në vitin 2003, kur Medvedchuk ishte kreu i administratës presidenciale të Ukrainës. Në vitin 2004, Putin u bë kumbari i vajzës më të vogël të Medvedchuk, Daria.

Op/Ed

Kur në emër të reformës synohet ikja nga identiteti

Shkruan: Ganimete Musliu Për hir të qindra mesazheve që kam...

“I afërt me Edi Ramën”, ish-zyrtari i lartë i FBI-së nën hetim për lidhjet e tij me Rusinë, zbulohen e-mailet dhe ndërhyrja e tij...

Mattathias Schwartz Një ish-agjent i nivelit të lartë të FBI-së,...

Presidentja e shkeli Ligjin për simbolet!?

Nëse ju klithni “shkelje ligji” duke ia bërë me...

SUBSCRIBE

Të sponsorizuara

Artmotion ripertrinë marrëveshjen – Champions League, Europa League, Conference league deri në vitin 2027

ARTMOTION vazhdon suksesshëm të bëjë diferencën në tregun vendor....

PRINCE CAFFE shpërblen pjesëmarësit e lojes shpërblyese HAP dhe FITO

Prince Caffe si prodhuesi më i madh i kafesë...

Hoti: Albin Kurti është para dorëzimit dhe ikjes nga qeveria

Në emisionin EURO n’7 ish kryeministri i vendit, Avdullah Hoti ka thënë se viti fiskal do të mbyllet me suficit buxhetor. Për shkak...

Nagavci: Janë tetë të shtuna që do të mbahet mësim (VIDEO)

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ka thënë se për tetë të shtuna do të mbahet mësimi që humbën fëmijët gjatë grevës. Nagavci, në Info...

Bunjaku: Lumir Abdixhiku, kryeministër i ardhshëm

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Valentina Bunjaku, ka folur për zhvillimet e fundit politike në vend, e ftuar në emisionin Frontal të T7....

SHKRUAJ KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here