spot_imgspot_img
spot_img

Festohet datëlindja e Gjergj Kastriotit, Skënderbeut në Prishtinë

Nën organizimin e “Organizatës Shqiptaria” dhe shumë organizatave, shoqërive dhe shoqatave dhe organizatave të dalura nga lufta e UÇK-së, festohet Datëlindja e Gjergj Kastriotit, Skënderbeut, më 6 maj 2024. Ngjarja do të shënohet me një festë qendrore në sheshin e Prishtinës, filluar nga ora 13:00.

Kjo ditë e shënuar do të fillojë me një spektakël artistik të madh, i cili do të përfshijë aktivitete të ndryshme, duke bërë që kjo festë të jetë një ngjarje e pambarimtë dhe e paharrueshme.

Përveç spektaklit artistik, do të ketë gjithashtu aktivitete të ndryshme që do të shtrojnë shiritin e festës dhe do të sjellin gëzim për të gjithë pjesëmarrësit.
Pjesëmarrja e qindra grupeve artistike, folklorike dhe qytetarëve nga të gjitha viset shqiptare, përfshirë Kosovën, Shqipërinë, Malin e Zi, Maqedoninë, Luginën e Preshevës, Diasporën, Çamërinë, dhe Arbëreshët e Italisë, do të bëjë këtë festë të jetë një fest e unitetit shqiptar.

Kjo ditë do të jetë e veçantë dhe shprehje e respektit dhe krenarisë për të festuar trashëgiminë e madhe të krye heroi kombëtar, Gjergj Kastrioti, i cili me guxim, vullnet dhe idealizëm, kjo fest bashkon të gjithë shqiptarët pa dallime krahinore apo fetare. Kjo festë do të jetë një manifestim i unitetit dhe solidaritetit të shqiptarëve, duke kujtuar figurën më të rëndësishëm në historinë e kombit tonë
Një falënderim të veçante për ISP Broadcast i cili është sponsor gjeneral këtij aktiviteti kombëtar.

Basri Beka Sekretar Organizativ i “Organizatës Shqiptaria”

Op/Ed

NUK KEMI ULJE TË PAPUNËSISË, POR KEMI IKJE TE POPULLSISË!

Nga Hisen Berisha - Deputet i Parlamentit të Kosovës   Tani...

Veprim diletanteske e jo serioz për ti shpëtuar masave nga Departamenti Amerikan i Shtetit

Nga Hisen Berisha – Deputet i Parlametit të Kosovës...

Gordana Siljanovska-Davkova nuk i përfaqëson 30% të shqiptarëve në Maqedoni

  Nga Astrit Gashi Kandidatja për presidente nga VMRO-DPMNE Gordana Siljanovska-Davkova...

Abonohu

Të sponsorizuara

Bakllava i ndihmon burrat që të jenë më të mirë në seks

Derisa burrat fillojnë të plaken, është e domosdoshme që...

8 arsye pse nuk jeni të lumtur në punë

Puna duket se nuk po ju ecën edhe aq...

Spanja ”pushton” Shqiperinë, gjiganti turistik parashikon rritje me 500%

Shqipëria do të jetë një nga destinacionet e huaja...
spot_img

Hisen Berisha; BE ka përgjegjësinë të monitorojë kufijtë e saj dhe të mbështesë vendet si Libia

Deputeti Hisen Berisha po merr pjesë  në Konferencën Afrikë-Evropë për Migracionin, organizuar në bashkëpunim ndërmjet Ministrisë së Shtetit për Çështjet e Migracionit dhe Ministrisë...

Grupi Ndërkombëtar i Krizave ndryshon raportin për Banjskën pasi që reagoi KFOR-i

Grupi Ndërkombëtar i Krizave e ka ndryshuar një pjesë të tekstit nga draftraporti “Ballkani Perëndimor: Sfidat e reja të sigurisë në pragun e NATO-s”....

Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut votoi me 76 vota “pro” për zgjedhjen e kryeparlamentarit të ri, Afrim Gashi nga koalicioni VLEN. “Kundër” votuan vetëm gjashtë...