spot_imgspot_img
spot_img

Muhamed Zeqiri dënohet me 2 vjet e gjysmë burg

Ish sekretari i Qeverisë, Muhamed Zeqiri u dënua me burg prej 2 vjet e gjysmë. Nga 2 vjet e gjysmë ai do të mbajë vetëm 11 muaj, kjo për shkak se do t’i llogaritet edhe koha që ka kaluar në paraburgim dhe arrest shtëpiak. Ndërkohë sipas vendimit të gjykatës Zeqiri do të duhet t’i kthej rreth 1 milionë euro në buxhetin e shtetit, pas vendimit të plotfuqishëm.
Muhamed Zeqiri gjithashtu duhet t’i paguaj të gjitha shpenzimet gjyqësore.

Zeqiri u shpall fajtor për lidhje të kontratave për shërbime konsulente për analizimin e situatave në Postat dhe Hekurudhat e RMV-vë, pa procedurë për prokurim publik dhe me këtë, sipas Prokurorisë, e ka keqpërdorur detyrën dhe autoritetin zyrtar.
Gjykata hodhi poshtë kërkesën e Prokurorisë për Ndjekje të Krimit të Organizuar për konfiskimin e pasurisë në bazë të vlerës së dëmit në buxhetin e shtetit. Sipas shkallës së parë, pasuria e Zekirit rezulton të jetë përfituar mbi 10 vite para se ai ta kryen veprën penale dhe për këtë arsye nuk ka bazë për konfiskim. Zekiri në cilësinë e sekretarit të përgjithshëm të Qeverisë u akuzua për shpërdorim të detyrës zyrtare mbi dyshimet për marrëveshje në katër sy me kompaninë “Interholding” për shërbime konsultative mbi privatizimin e mundshëm të Postave të Maqedonisë dhe Hekurudhat e Maqedonisë-Transporti. Prokuroria e ndjekës së krimit të organizuar ka vlerësuar se Zekiri në cilësinë e sekretarit të përgjithshëm nuk ka zbatuar prokurim publik dhe nuk ka dhënë mundësi për oferta tjera. /Alsat.mk

Op/Ed

Traktati i Paqes Kurti-Serbi, një Lëvizje Politike për Status Quo-në?

Nga Hisen Berisha – Deputet i Parlamentit të Kosovës Kryeministri...

Propaganda e VV-së dhe Kriza Ekonomike: Pse Kosovarët Nuk Shkojnë për Pushime në Shqipëri

Shkruan: Hisen Berisha Deputet i Parlamentit të Kosovës  Ushtria digjitale...

Edhe një hap i madh drejtë diktaturës neokomuniste

Nga Hisen Berisha Deputet i Parlamentit të Kosovës (PDK)   Miratimi...

Abonohu

Të sponsorizuara

Bakllava i ndihmon burrat që të jenë më të mirë në seks

Derisa burrat fillojnë të plaken, është e domosdoshme që...

8 arsye pse nuk jeni të lumtur në punë

Puna duket se nuk po ju ecën edhe aq...

Spanja ”pushton” Shqiperinë, gjiganti turistik parashikon rritje me 500%

Shqipëria do të jetë një nga destinacionet e huaja...
spot_img

Traktati i Paqes Kurti-Serbi, një Lëvizje Politike për Status Quo-në?

Nga Hisen Berisha – Deputet i Parlamentit të Kosovës Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka propozuar një traktat të paqes për mossulmim ndërmjet Kosovës dhe...

Analiza e Sky News: Trump krahasohet me Reganin

Sky News në analizën e tij të atentati ndaj Donald Trump komentoi se si ky incident mund të ndikojë në rezultatin e zgjedhjeve amerikane në vjeshtë,...

Zyrapi në Hagë: ShIK-u s’ka qenë asnjëherë pjesë e Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së

Dëshmitari Bislim Zyrapi, gjatë dëshmisë së tij në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DHSK) në Hagë, tha se Shërbimi Informativ i Kosovës (SHIK), nuk...