spot_imgspot_img
spot_img

Neser në Suedi mbahen zgjedhjet për Parlamentin Evropian, Adnan Dibrani dhe Arba Kokallari top kandidat

Nga Astrit Gashi
Kandidatët shqiptar Andan Dibrani dhe Arba Kokallari janë top kandidatë të partive kryesore suedeze të cilët të dytë kanë numrin 4 në listat zgjedhore.
Adnan Dibrani është me numrin 4 të Socialdemokratet e cila është partia me e madhe suedeze. Me këtë numër në listë dhe me shifrat që ka marr partia Socialdemokrate në sondazhet e fundit Adnan Dibrani nga java e ardhshme do të jetë deputet i sigurte i Parlamentit Evropian. I cili pas dy gati dy dekadave në Parlamentin Suedez do të transferohet ne Bruksel. Lajmi tjetër i mirë është së Arber Gashi do të zëvendësoje Adnan Dibranin në Parlamentin Suedez. Adnan Dibrani ishte deputeti me meritor për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Europës.
Edhe deputetja aktuale e Parlamentit Evropian Arba Kokallari nga partia Moderate e synon mandatin e dytë në Parlamentin e Evropës. Arba Kokallari është anëtarë e grupit me të madh në Parlamentin e Evropës EPP. E cilësuar si deputetet me aktive suedeze ne Parlametin Europian pritet që moderatet të ruajnë pozitat që i kanë në Parlamentin Europian. Më këtë rast Arba Kokallari do të jetë banore e Brukselit dhe për 5 vitet e ardhshme.
Në Suedi jetojnë afërsisht mbi 75 mijë banorë që kanë rrenjë shqiptare. Vota juaj do të forcojë pozicionin e Adnanit dhe Arbës në Parlamentin e Evropës.
Vota e juaj është e rëndësishme sepse Evropa sot duhet të mbrohet nga rreziku që ekstremistet dhe nacionalistet të shkelin mbi idealet e BE-së të cilat tashmë janë në rrezik nga vota e anëtareve më të mëdhenj dhe më të fuqishëm me rritjen e përkrahjes per ekstremistet të cilët e bëjnë të ardhmen evropiane të duket shqetësuese, veçanërisht në një kohë kur Europa luftën e ka në dyert e saj.
E ardhmja e BE-së, është përmes procesit të zgjerimit dhe pranimit të anëtarëve të rinj, për të përfunduar projektin evropian të paqes dhe për të forcuar stabilitetin. Prandaj secili duhet të votojë keto vlera për të mposhtur popullsitë dhe ekstremistëve të djathtë evropianë të cilët po e minojnë ekzistencën e BE.
Parlamenti i Evropës i ka 705 antarë
Gjermania 96
Franca 79
Italia 76
Spanja 59
Polonia 52
Rumania 33
Holandë 29
Greqia, Belgjike, Portugali, Çeki, Hungari deh Suedi nga 21
Austri 19
Bullgari 17
Danimarkë, Finlandë dhe Sllovaki nga 14
Irlandë 13
Kroaci 12
Lituani 11
Slloveni dhe Letoni 8
Estoni 7
Qipro, Luxemburg dhe Malta 6

Op/Ed

UÇK burim frymëzimi për brezat!

Nga Hisen Berisha Deputet i Parlamentit të Kosovës       Shënimi i...

Ku po mbetet statusi ynë?

Nazmi Beqiri - Ish nënkryetar i BDI-së "E kanmja (lakmia)...

Ti nuk e di çka është lufta, Gash!

Nga Kimete Berisha ; - 1998 ..Në autobus. Duke u...

Abonohu

Të sponsorizuara

Bakllava i ndihmon burrat që të jenë më të mirë në seks

Derisa burrat fillojnë të plaken, është e domosdoshme që...

8 arsye pse nuk jeni të lumtur në punë

Puna duket se nuk po ju ecën edhe aq...

Spanja ”pushton” Shqiperinë, gjiganti turistik parashikon rritje me 500%

Shqipëria do të jetë një nga destinacionet e huaja...
spot_img

Euro 2024 | Sot ndeshja Kroaci-Shqipëri, të gjithë sytë nga “derbi ballkanik”

Sot hapet raundi i dytë i ndeshjeve të grupeve në Kampionatin Europian. Siparin e ngre pikërisht ndeshja Kroaci-Shqipëri, e konsideruar si një derbi ballkanik,...

Veterani i UÇK-së që erdhi nga mërgata për të mbrojte tokën e Kosovës. Afrim Bunjaku u vra duke luftuar Milan Radoiçiqin

Veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, i cili dje protestojë në ditën e çlirimit duke kërkuar shkarkimin e shefes së grupit parlamentar të...

UÇK burim frymëzimi për brezat!

Nga Hisen Berisha Deputet i Parlamentit të Kosovës       Shënimi i 25-vjetorit të çlirimit na përkujton në fundin e një periudhe të errët të historisë dhe...