spot_imgspot_img
spot_img

UÇK burim frymëzimi për brezat!

Nga Hisen Berisha Deputet i Parlamentit të Kosovës

 

 

 

Shënimi i 25-vjetorit të çlirimit na përkujton në fundin e një periudhe të errët të historisë dhe fillimin e një epoke të re të lirisë dhe demokracisë.
Ky është një moment për të reflektuar mbi të kaluarën, për të nderuar sakrificat e atyre që luftuan për liri dhe për të festuar arritjet e shtetit të ri.
Lufta e UÇK-së dhe mbështetja e aleatëve ndërkombëtarë, veçanërisht e SHBA-së, janë të pandashme nga historia e çlirimit të Kosovës.

Ishin pikërisht luftëtarët e UÇK-së që e mbajtën gjallë shpresën për çlirim dhe pavarësi, duke u bërë simbol i rezistencës dhe aspiratës për liri.
Përpjekjet dhe heroizmi i tyre mbeten një burim frymëzimi për të gjithë shqiptarët e Kosovës.

Përparimi që Kosova ka bërë gjatë 25 viteve, duke u kthyer nga një vend i shkatërruar nga lufta në një demokraci të gjallë dhe dinamike, tregon rëndësinë e vazhdimit të reformave demokratike, të ndërtimit të institucioneve të forta dhe të bashkëpunimit me partnerët ndërkombëtarë për të siguruar një të ardhme të qëndrueshme dhe të begatë për Kosovën.

Çdo përvjetor na kujton se solidariteti ndërkombëtar dhe vendosmëria për të mbrojtur të drejtat njerëzore janë themeli i një bote më të drejtë dhe paqësore.
Le të vazhdojmë të ndërtojmë mbi këto parime, duke forcuar demokracinë dhe shtetin e së drejtës për të siguruar një të ardhme më të mirë për të gjithë qytetarët e Kosovës.

Op/Ed

Traktati i Paqes Kurti-Serbi, një Lëvizje Politike për Status Quo-në?

Nga Hisen Berisha – Deputet i Parlamentit të Kosovës Kryeministri...

Propaganda e VV-së dhe Kriza Ekonomike: Pse Kosovarët Nuk Shkojnë për Pushime në Shqipëri

Shkruan: Hisen Berisha Deputet i Parlamentit të Kosovës  Ushtria digjitale...

Edhe një hap i madh drejtë diktaturës neokomuniste

Nga Hisen Berisha Deputet i Parlamentit të Kosovës (PDK)   Miratimi...

Abonohu

Të sponsorizuara

Bakllava i ndihmon burrat që të jenë më të mirë në seks

Derisa burrat fillojnë të plaken, është e domosdoshme që...

8 arsye pse nuk jeni të lumtur në punë

Puna duket se nuk po ju ecën edhe aq...

Spanja ”pushton” Shqiperinë, gjiganti turistik parashikon rritje me 500%

Shqipëria do të jetë një nga destinacionet e huaja...
spot_img

Traktati i Paqes Kurti-Serbi, një Lëvizje Politike për Status Quo-në?

Nga Hisen Berisha – Deputet i Parlamentit të Kosovës Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka propozuar një traktat të paqes për mossulmim ndërmjet Kosovës dhe...

Analiza e Sky News: Trump krahasohet me Reganin

Sky News në analizën e tij të atentati ndaj Donald Trump komentoi se si ky incident mund të ndikojë në rezultatin e zgjedhjeve amerikane në vjeshtë,...

Zyrapi në Hagë: ShIK-u s’ka qenë asnjëherë pjesë e Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së

Dëshmitari Bislim Zyrapi, gjatë dëshmisë së tij në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DHSK) në Hagë, tha se Shërbimi Informativ i Kosovës (SHIK), nuk...