spot_imgspot_img
spot_img

Formula 1 vjen në Artmotion më “i çmendur” se kurrë

Marsi sivjet vjet me edicionin e ri të garës më atraktive automobilistike në botë, Formula 1.
Edicioni 2023 pritet të jetë edhe më atraktiv dhe i “çmendur” se ai vjet sepse kampioni aktual në konkurrencën e konstruktorëve, ekipi Red Bull ishte i limituar në investime për përpunimin e bolidit të ri për shkak të dënimit nga edicioni i kaluar.

Red Bulli po hynë për të mbrojtur të dy titujt, të konstruktorëve dhe të pilotëve, në pamundësi për të bërë investime të mëdha në inovacione dhe përpunimin e bolidit ekzistues për shkak se vjet e kishte tejkaluar buxhetin dhe sivjet ishte i kufizuar në shpenzime për përtëritjen e bolidit e ky mund të jetë hendikep për kampionin e dyfishtë të Formula 1, holandezin Max Verstappen. Megjithatë, ai dhe kolegui skuadrës Sergio Perez do të luftojnë për të mbrojtur titujt që Red Bulli i fitoi në edicionin 2022.
Për më tepër, 26 vjeçari Verstappen sivjet do të bëjë çmos që të përsërit suksesin nga dy edicionet e kaluara dhe kështu të hy në mesin e vetëm edhe katër legjendave të tjera në histori të F1 që kanë arritur të fitojnë nga tre apo më shumë tituj rresht : argjentinasi Fangio, gjermanët Schumacher e Vettel dhe britaniku Sir Lewis Hamilton.

A do ta bëjë këtë sivjet Verstappen apo jo mbetet të shihet sepse fakti që Red Bull ishte i kufizuar në investim e hap garën shumë dhe i jep rast skuderisë Ferrari me pilotët Charles Leclerc dhe Calros Sainz Jr.

Ferrari nuk ka fituar titull nga viti 2008 kur për herë të fundit u shpall kampion në konkurrencën e konstruktorëve me Kimi Raikkonenin dhe Felipe Massan, pikërisht në vitin kur Lewis Hamilton për herë të parë u shpall kampion bote në konkurrencën e pilotëve duke hyrë në histori si kampioni më i ri me vetëm 23 vjet e 300 ditë (rekord ky i cili u thye më vonë nga Vettel, 23 vjet e 134 ditë). Gjithashtu, Hamilton u bë piloti i parë i zi kampion dhe britaniku i parë pas Damon Hillit që u shpall kampion në vitin 1996.

Sivjet, Hamilton i cili është shtatë herë kampion bote synon të fitoj titullin me Mercedesin në dyja konkurrencat (konstruktor e pilot) dhe me titullin e tetë eventual të hy në histori si piloti më i trofeshëm duke ia thyer rekordin Michael Schumacherit i cili po ashtu i ka shtatë tituj.

Por, assesi nuk duhet nënçmuar ekipin Aston Martin i cili pas pensionimit të Sebastian Vettelit në fund të edicionit të kaluar sivjet angazhoi ish kampionin e botës Fernando Alonson.

Sa i përket rishtarëve në Formula 1, sivjet debutojnë amerikani Logan Sargent te Willaimsi; Nyck de Vries te Alfa Tauri dhe kampioni i Fromula 3 dhe Formula 2, australiani Oscar Piastri i cili do të jetë pjesë e Mclarenit.

Me një fjalë, edicioni 2023 i Formula 1 do të jetë flak dhe aventura e sivjetme starton të shtunën me 4 Mars nga ora 16 me kualifikimet në shtegun Sakhir, ndërkohë të dielën me 5 Mars nga ora 16 e kemi garën për Shpërblimin e Madh të Bahreinit e cila do t‘na ngrit maksimalisht adrenalinën dhe përgatit kënaqësitë të cilat di t’i jap vetëm F1.

E SHTUNË, 04.03.2023
16:00 Formula 1: Grand Prix Bahrein Kualifikimet​​

SPORT 1
E DIEL, 05.03.2023
16:00 Formula 1: Grand Prix Bahrein Gara​​​SPORT 2

Op/Ed

Analiza e gazetës gjermane: Perëndimi është babai i krizës në Kosovë

Nga Thomas Roser, FRANKFURTER RUNDSCHAU Nëse politika dështon, nëse është...

Qeveria Kurti ra sot!

  1. Albin Kurti i përdori edhe ushtarët e KFOR-it...

Gjenocidi i Serbisë në Kosovë – Aspekte juridike

Libri Gjenocidi i Serbisë në Kosovë – aspekte juridke...

Abonohu

spot_img

Të sponsorizuara

Spanja ”pushton” Shqiperinë, gjiganti turistik parashikon rritje me 500%

Shqipëria do të jetë një nga destinacionet e huaja...

Shumë pak ditë deri në fundin e muajit Prill: Çka ka rëndësi kjo kaq shumë?

Rëndësi ka shumë sepse po vjen fundi i një...

SPORTI NË ARTMOTION

JESH APO TË MOS JESH NË FINALE, FUTBOLL E...
spot_img

“Emisarja e kryeministrit” Vjosa Osmani takohet me Vuçiç pranon tri kushte të Josep Borrell

Në fotografinë e publikuar nga shefi i diplomacisë së BE-së shihet se në Moldavi kishte takim të përbashkët mes presidentes së Kosovës, Vjosa Osmanit,...

Kurti merr thirrje nga Amerika, pajtohet për zgjedhje të reja në veri

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka zhvilluar një bisedë telefonike me Zëvendëskëshilltarin për Siguri Kombëtare të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në...

Qe pse shfaqet simboli rus “Z” në Kosovë

Gazeta me madhe suedeze Dages Nyheter doli më koment të gjatë të korrospondentit europian Ingmar Neveus i cili eskalimin e situatës  në Kosovë e...