spot_imgspot_img
spot_img

Haliti: Fushata e VV-së po del që u financua nga Serbia përmes Martin Berishajt

Analisti i politikës, Afrim Haliti, duke reaguar për dyshimet se fushata e Vetëvendosjes u financua me paratë e ambasadorit, Martin Berishaj, ka thënë se financimi ilegal i fushatëve mundëson përhapjen e korrupsionit politik.

Haliti ka hedhur dyshime duke thënë se rritja e VV-së në 51 për qind nuk ishte e rastësishme dhe se për këtë rritje kërkohej financim i madh.

“Ka pasë deklarime për financime nga vende të ndryshme si Turqia e Irani, por tashmë po bëhet e qartë që financimet kryesore financiare kanë buruar nga vendi i fundit që do kishim dëshiruar – nga Serbia përmes ndërmjetësuesve të tipit Martin Berishaj.” – ka shkruar ndër të tjera Haliti në Facebook.

Më tej, ai ka thënë se VV po mrbohet duke përdorur “pranimin e sulmit si strategji.”

Shkrimi i plotë i tij:

Financimi ilegal i kampanjave parazgjedhore është porta kryesore që mundëson përhapjen e korrupsionit politik. Zgjedhja që bënë elektorati përmes zgjedhjeve kredibile është baza e demokracisë, e kur zgjedhjet përdorën si monedhë për të manipuluar sipas dëshirës, kjo bazë shembet. Atëherë nuk është për t’u habitur që korrupsioni politik nxit ndikimin keqdashës nga jashtë dhe lejon që autokratët të lëshojnë rrënjë.

Rritja enorme e votave deri në 51% për Vetëvendosjën, në të njejtën mënyrë nuk ishte krejt e rastësishme. Për ta mundësuar këtë rritje kaq të madhe kërkohej edhe financim i madh për t’i drejtuar kampanjat që kishte drejtuar Vetëvendosja me Albin Kurtin. Kostoja e atyre kampanjave, për ata që marrin vesh sado pak prej kësaj fushe, nuk ishte e vogël. Ka pasë deklarime për financime nga vende të ndryshme si Turqia e Irani, por tashmë po bëhet e qartë që financimet kryesore financiare kanë buruar nga vendi i fundit që do kishim dëshiruar – nga Serbia përmes ndërmjetësuesve të tipit Martin Berishaj. Gjithë ajo kampanjë për të denigruar secilen arritje që kishte bërë shteti i ri i Kosovës kishte për qëllim inxhinierimin e qëndrimeve të shoqërisë Kosovare ndaj vetë historisë moderne të Kosovës duke përmbushur kështu qëllimet e atyre që nuk kishin arritur ta bënin nga jashtë. Për t’u mbrojtur, tash në vazhdimësi partia në pushtet me kokëfortësi përdorë parimin e sulmit si strategji. Së fundmi përmes videoproduksioneve propaganduese, sa groteske aq edhe tragjikomike.

E në fund, elektorati i gjorë do të gjindet para situatës kur do ta kuptojë se partia në pushtet, me Martin Berishajt e saj, është e stërmbushur me gorillat që për 20 vjet si pamë.

Op/Ed

Kurti po e bën Kosovën shtet të dështuar – për hatër të Republikës së Tretë!

Ratifikmi i Marrëveshjës së Parë (2013) për Asociacionin është...

Një pyetje për opoziten, edhe mediat

Shkruan: Milaim Zeka Çfare kish me ndodhe sikur republikanet ne...

Mund të shpresohet, Shqipëria etnike pashmangshëm do të bëhet

Shkruan: Rexhep Qosja HISTORIA DHE ATDHETARIA PËRZGJODHËN ISMAIL QEMALIN Gëzuar 28 Nëntori. Sa...

Abonohu

spot_img

Të sponsorizuara

Ajka e ajkave e super javës sportive në Artmotion me El Clasico

Kjo javë do të jetë një super javë sportive...

Formula 1 vjen në Artmotion më “i çmendur” se kurrë

Marsi sivjet vjet me edicionin e ri të garës...

UEFA Champions League rikthehet në Artmotion më 14 Shkurt!

Yjet e futbollit botëror rikthehen në skenën më prestigjioze...
spot_img

Konjufca: Nëse kërkohet Asociacion me kompetenca ekzekutive, s’vlen më asgjë, vendi shkon në zgjedhje

Kosova ka marrë garanci të forta ndërkombëtare se me asociacionin nuk do të krijohet niveli i tretë i pushtetit dhe nuk do të preken...

Mesazhi i qartë i Gjermanisë: Pa pjesëmarrje të serbëve në zgjedhje në veri, nuk ka as Asociacion

Gjermania e ka bërë të qartë sot se pa pjesëmarrjen e serbëve të Kosovës në zgjedhjet lokale të parakohshme që do të mbahen në...

Kurti tregon kërcënimin e Serbisë kur ua tregoi ofertën për Asociacionin: Thanë jo, çfarë t’iu bëj unë tash?

Kryeminsitri i Kosovës, Albin Kurti, ka treguar sonte se ka bërë vazhdimisht oferta në dialogun me Serbinë. Ai tha se e fundit ishte në pasditen...