spot_imgspot_img
spot_img

Hisen Berisha: Plani franko gjerman është kthim në formulën e Millosheviqit

Puro Debat, është emisioni i Milaim Zekës i cili transmetohet në televizionin DTV, ku është trajtuar tema se “Çka pas Ohrit?”

Mysafir të Zekës ishin, deputeti i PDK-së, Hisen Berisha, juristi Blerim Burjani dhe gazetari Florent Zeqaj.

Deputeti Berisha flet për planin franko gjerman që është propozuar për Kosovën dhe Serbinë.

Ai thotë se Kosova e Serbia mund të zhvillohemi pa penguar njëra tjetrën, me gjithë atë se çka parasheh plani franko gjerman.

Megjithatë ai thotë se objektivi i Kosovës nuk është bashkimi me Serbinë.

Ai shton se Kurti nuk duhet të vazhdoj me retorikën e mashtrimit, pasi e ka gabim.

Berisha shton se Kosova ka njerëz me ba luftë dhe disa prej tyre kanë marrë armët për të luftuar.

Deputeti kritikon Kurtin pse ka pranuar planin franko gjerman me pikën 7 dhe aneksin e zbatimit me pikën 2 të tij që tregon se kush ka fitua.

Këtë Berisha e quan tendencë për t’i mashtruar qytetarët dhe shton se qytetarët duhet të lexojnë qartë se plani franko gjerman është kthim në formulën e Millosheviqit, më shumë se autonomi dhe më pak se pavarësi, e kjo është formula e Millosheviqit sipas tij, para Kumanovës, pra para nënshkrimit të kapitullimit.

Op/Ed

Analiza e gazetës gjermane: Perëndimi është babai i krizës në Kosovë

Nga Thomas Roser, FRANKFURTER RUNDSCHAU Nëse politika dështon, nëse është...

Qeveria Kurti ra sot!

  1. Albin Kurti i përdori edhe ushtarët e KFOR-it...

Gjenocidi i Serbisë në Kosovë – Aspekte juridike

Libri Gjenocidi i Serbisë në Kosovë – aspekte juridke...

Abonohu

spot_img

Të sponsorizuara

Spanja ”pushton” Shqiperinë, gjiganti turistik parashikon rritje me 500%

Shqipëria do të jetë një nga destinacionet e huaja...

Shumë pak ditë deri në fundin e muajit Prill: Çka ka rëndësi kjo kaq shumë?

Rëndësi ka shumë sepse po vjen fundi i një...

SPORTI NË ARTMOTION

JESH APO TË MOS JESH NË FINALE, FUTBOLL E...
spot_img

“Emisarja e kryeministrit” Vjosa Osmani takohet me Vuçiç pranon tri kushte të Josep Borrell

Në fotografinë e publikuar nga shefi i diplomacisë së BE-së shihet se në Moldavi kishte takim të përbashkët mes presidentes së Kosovës, Vjosa Osmanit,...

Kurti merr thirrje nga Amerika, pajtohet për zgjedhje të reja në veri

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka zhvilluar një bisedë telefonike me Zëvendëskëshilltarin për Siguri Kombëtare të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në...

Qe pse shfaqet simboli rus “Z” në Kosovë

Gazeta me madhe suedeze Dages Nyheter doli më koment të gjatë të korrospondentit europian Ingmar Neveus i cili eskalimin e situatës  në Kosovë e...