spot_imgspot_img
spot_img

Kalon raporti vjetori i ZRrE-së për vitin 2021

Në seancën e sotme ku po shqyrtohen pikat e papërfunduara nga seancat e kaluara kaloi me 61 vota për Raporti vjetor të Zyrës së Rregullatorit për Energji për vitin 2021.

Jeta Statovci nga Lëvizja Vetëvendosje tha se kërkesa e përgjithshme për energji elektrike në vitin 2021 është rritur për 11% krahasuar me vitin paraprak.

“Kërkesa e përgjithshme për energji elektrike në vitin 2021 ka qenë 6 mijë e 885 që paraqet një rritje prej 11% krahasuar me vitin paraprak. Nëse krahasojmë edhe këto shifra shohim se ka pasur gjithashtu një vakum në kuadër të kërkesës dhe totalit të gjenerimit të energjisë që kjo ka bërë që të ketë edhe një rritje në import për furnizim stabil dhe të qëndrueshëm të qytetarëve”, theksoi ajo.

Deputetja e LDK-së, Valentina Bunjaku u shpreh se për këtë raport të ZRRE-së për vitin 2021 kanë vërejtjet e tyre.

“Në këtë raport tregon Zyra e Auditorit se sa parregullsi ka në këtë raport, përtej asaj që mazhoranca po i flet veç sukseset në këtë raportin e ZRrE ne si opozitë kemi dhënë vërejtjet tona për këtë Zyre. Absolutisht nuk po e shohim ZRrE që është avokate e konsumatorëve dhe qytetarëve tanë, gjithmonë qytetarët janë me stresin dhe me brengën se o në këtë muaj o në atë muaj do të kemi rritje të energjisë elektrike”, theksoi ajo.

Ndërsa, nga AAK thonë se me çdo kusht do ta kundërshtojnë paralajmërimin e ZRrE-së për shtrenjtim të çmimit të energjisë elektrike.

“Ky Kuvend duhet sa më shpejt që është e mundur të funksionalizojë dhe përmbush Bordin duke qenë se politikat e energjisë janë politika jetike për qytetarët e Kosovës… Pritet që ZRrE nesër të caktojë vlerat maksimale të energjisë elektrike pritet që në mbledhjen tjetër të bëhet shqyrtimi i tarifave dhe sipas propozimit të ZRrE rritja e çmimit të energjisë do të jetë 14%, AAK e kundërshton me çdo kusht rritjen e këtij çmimit dhe do të marrim të gjitha masat që ta parandalojmë këtë”, tha shefi i Grupit Parlamentar të AAK, Besnik Tahiri.

Op/Ed

Analiza e gazetës gjermane: Perëndimi është babai i krizës në Kosovë

Nga Thomas Roser, FRANKFURTER RUNDSCHAU Nëse politika dështon, nëse është...

Qeveria Kurti ra sot!

  1. Albin Kurti i përdori edhe ushtarët e KFOR-it...

Gjenocidi i Serbisë në Kosovë – Aspekte juridike

Libri Gjenocidi i Serbisë në Kosovë – aspekte juridke...

Abonohu

spot_img

Të sponsorizuara

Spanja ”pushton” Shqiperinë, gjiganti turistik parashikon rritje me 500%

Shqipëria do të jetë një nga destinacionet e huaja...

Shumë pak ditë deri në fundin e muajit Prill: Çka ka rëndësi kjo kaq shumë?

Rëndësi ka shumë sepse po vjen fundi i një...

SPORTI NË ARTMOTION

JESH APO TË MOS JESH NË FINALE, FUTBOLL E...
spot_img

“Emisarja e kryeministrit” Vjosa Osmani takohet me Vuçiç pranon tri kushte të Josep Borrell

Në fotografinë e publikuar nga shefi i diplomacisë së BE-së shihet se në Moldavi kishte takim të përbashkët mes presidentes së Kosovës, Vjosa Osmanit,...

Kurti merr thirrje nga Amerika, pajtohet për zgjedhje të reja në veri

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka zhvilluar një bisedë telefonike me Zëvendëskëshilltarin për Siguri Kombëtare të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në...

Qe pse shfaqet simboli rus “Z” në Kosovë

Gazeta me madhe suedeze Dages Nyheter doli më koment të gjatë të korrospondentit europian Ingmar Neveus i cili eskalimin e situatës  në Kosovë e...