spot_imgspot_img
spot_img

“Kemi me i la duart”, Lulzim Peci paralajmëron rrezikun e madh që i kanoset Kosovës

Drejtori i Institutit KIPRED, Lulzim Peci ka paralajmëruar rrezik të madh për Kosovën. Sipas tij “Nëse Serbia ia qet sanksionet Rusisë, kemi me i la duart”.

Ai kërkon që Kosova të ndërmarr veprime më shpejt. Këto komente të Pecit vijnë pas lëvdatave që bënë zyrtarët amerikan ndaj presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq. Ndërkohë që kërkesa e paplotësuar e ndërkombëtarëve nga Vuçiqi mbetet sanksionimi i Rusisë për agresionin ndaj Ukrainës.

“Më mirë të mbledhim mëndët e t’i grahim punëve përpara, se kemi me perfundu si me demarkacionin me Malin e Zi, dhe si atëherë qe pësuam duke i bë gjërat me vonesë, ashtu do ta pësojmë edhe tani!”, ka shkruar ai në Facebook.

SHBA-të po kërkojnë vazhdimisht nga Qeveria Kurti të formojë Asociacionin e komunave me Shumicë serbe. Kryeministri, në anën tjetër i ka vendosur 6 kushte për implmentimin e kësaj marrëveshje.

Op/Ed

Kurti po e bën Kosovën shtet të dështuar – për hatër të Republikës së Tretë!

Ratifikmi i Marrëveshjës së Parë (2013) për Asociacionin është...

Një pyetje për opoziten, edhe mediat

Shkruan: Milaim Zeka Çfare kish me ndodhe sikur republikanet ne...

Mund të shpresohet, Shqipëria etnike pashmangshëm do të bëhet

Shkruan: Rexhep Qosja HISTORIA DHE ATDHETARIA PËRZGJODHËN ISMAIL QEMALIN Gëzuar 28 Nëntori. Sa...

Abonohu

spot_img

Të sponsorizuara

Ajka e ajkave e super javës sportive në Artmotion me El Clasico

Kjo javë do të jetë një super javë sportive...

Formula 1 vjen në Artmotion më “i çmendur” se kurrë

Marsi sivjet vjet me edicionin e ri të garës...

UEFA Champions League rikthehet në Artmotion më 14 Shkurt!

Yjet e futbollit botëror rikthehen në skenën më prestigjioze...
spot_img

Mesazhi i qartë i Gjermanisë: Pa pjesëmarrje të serbëve në zgjedhje në veri, nuk ka as Asociacion

Gjermania e ka bërë të qartë sot se pa pjesëmarrjen e serbëve të Kosovës në zgjedhjet lokale të parakohshme që do të mbahen në...

Kurti tregon kërcënimin e Serbisë kur ua tregoi ofertën për Asociacionin: Thanë jo, çfarë t’iu bëj unë tash?

Kryeminsitri i Kosovës, Albin Kurti, ka treguar sonte se ka bërë vazhdimisht oferta në dialogun me Serbinë. Ai tha se e fundit ishte në pasditen...

Kryediplomati i Austrisë flet për Asociacionin, përmend Tirolin Jugor si model

Ministri i Punëve të Jashtme të Austrisë, Alexander Schallenberg, ka theksuar sot se është i kënaqur që takimi me homologun e tij serb, Ivica...