spot_imgspot_img
spot_img

Kryediplomati i Austrisë flet për Asociacionin, përmend Tirolin Jugor si model

Ministri i Punëve të Jashtme të Austrisë, Alexander Schallenberg, ka theksuar sot se është i kënaqur që takimi me homologun e tij serb, Ivica Daçiq po zhvillohet në Vjenë pas marrëveshjes për Planin e zbatimit të marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“Ka ende shumë takime dhe bisedime të vështira përpara nesh. Marrëveshja që u arrit është një sinjal i rëndësishëm. Unë e mirëpres që Serbia dhe Aleksandar Vuçiq e pranuan këtë marrëveshje. Nuk ishte një hap i lehtë, por është një hap i rëndësishëm”, shpjegoi ai, në konferencën për media pas bisedimeve me Daçiqin.

Ai tha se e di që normalizimi i marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është diçka e rëndësishme për të gjithë rajonin.

“Normalizimi i marrëdhënieve nuk ka alternativë. Ka mbështetjen e BE-së dhe SHBA-së. Dhe nuk ka alternativë. Siç tha një ministër britanik, “është e vetmja shfaqje në qytet””, theksoi Schallenberg.

Ai shprehu shpresën se të gjitha marrëveshjet do të zbatohen sa më shpejt, natyrisht edhe Asociacioni.

Kryediplomati austriak tregoi se e di se sa i vështirë dhe emocional është procesi. Ai theksoi se ka një shembull pozitiv, pikërisht Austria, teksa përmendi Tirolin e Jugut si model për Asociacionin e Komunave me Shumicë serbe.

“Ky është një vend që ka filluar të ekzistojë në vitin 1918, kur, për shembull, një ministër francez tha: “Austria është ajo që mbetet”, është një vend që ka pësuar ndryshimet më të mëdha dhe sot jemi një nga vendet më të pasura, ku njerëz që janë krenarë për gjithçka që është arritur. Shikoni Tirolin e Jugut. Ka shembuj pozitivë dhe Austria është një prej tyre”, shpjegoi ai.

Sipas tij, integrimi evropian ndihmon në zgjidhjen e konflikteve dhe shtoi se me Daçiqin diskutoi sulmin e Rusisë ndaj Ukrainës, si dhe pasojat për rajonin.

Op/Ed

NUK KEMI ULJE TË PAPUNËSISË, POR KEMI IKJE TE POPULLSISË!

Nga Hisen Berisha - Deputet i Parlamentit të Kosovës   Tani...

Veprim diletanteske e jo serioz për ti shpëtuar masave nga Departamenti Amerikan i Shtetit

Nga Hisen Berisha – Deputet i Parlametit të Kosovës...

Gordana Siljanovska-Davkova nuk i përfaqëson 30% të shqiptarëve në Maqedoni

  Nga Astrit Gashi Kandidatja për presidente nga VMRO-DPMNE Gordana Siljanovska-Davkova...

Abonohu

Të sponsorizuara

Bakllava i ndihmon burrat që të jenë më të mirë në seks

Derisa burrat fillojnë të plaken, është e domosdoshme që...

8 arsye pse nuk jeni të lumtur në punë

Puna duket se nuk po ju ecën edhe aq...

Spanja ”pushton” Shqiperinë, gjiganti turistik parashikon rritje me 500%

Shqipëria do të jetë një nga destinacionet e huaja...
spot_img

Hisen Berisha; BE ka përgjegjësinë të monitorojë kufijtë e saj dhe të mbështesë vendet si Libia

Deputeti Hisen Berisha po merr pjesë  në Konferencën Afrikë-Evropë për Migracionin, organizuar në bashkëpunim ndërmjet Ministrisë së Shtetit për Çështjet e Migracionit dhe Ministrisë...

Grupi Ndërkombëtar i Krizave ndryshon raportin për Banjskën pasi që reagoi KFOR-i

Grupi Ndërkombëtar i Krizave e ka ndryshuar një pjesë të tekstit nga draftraporti “Ballkani Perëndimor: Sfidat e reja të sigurisë në pragun e NATO-s”....

Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut votoi me 76 vota “pro” për zgjedhjen e kryeparlamentarit të ri, Afrim Gashi nga koalicioni VLEN. “Kundër” votuan vetëm gjashtë...