spot_imgspot_img
spot_img

Kurti i përgjigjet Escobar’it: Të bëhemi fer, njëherë njohja e ndërsjellë e mëpastaj Asociacioni

“Duhet të jemi të kujdesshëm dhe të jemi fer”. Kështu tha Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në një intervistë për TRT World, pyetur në lidhje me deklaratën e zv/ndihmës sekretarit amerikan të shtetit, Gabriel Escobar, se Asociacioni “duhet të bëhet” dhe se ajo nuk është marrëveshje ndërmjet Kurtit dhe Serbisë, por mes Kosovës dhe Serbisë, shkruan Insajderi.

Kurti rikujtoi “gjashtë kushtet” e artikuluara së fundi në Kuvendin e Kosovës, duke iu përgjigjur pyetjes në lidhje me deklaratën e Escobar, për çka tha se “ato s’janë as qëndrime të mia arbitrare e as mendime vetanake të mia”. Kurti, mes rreshtash, pranon që pranoi se Asociacioni është i bëshëm, por vetëm pas Njohjes së Ndërsjellë, e jo para saj.

“Vullneti i popullit të Kosovës, kushtetutshmëria dhe ligjshmëria, janë gjërat që mua më bënë të them se njëherë Njohja e Ndërsjellë, dhe vetëm mëpastaj të ketë ndonjë lloj Asociacioni”, tha Albin Kurti.

Kurti, në kontekstin e përgjigjes së tij ndaj kërkesave të Escobar, i tha gazetares turke se nuk duhet harrohet “përvoja e hidhur” në Bosnje-Hercegovinë me Republikën Serbe. “Lufta [… në Bosnje-Hercegovinë…] erdhi nga ky Asociacion”, i tha gazetares kryeministri kosovar, derisa ajo po e ndërprente në përgjigjen e tij.

Gabriel Escobar në një intervistë për “The Pavlovic Today” tha Asociacioni “në një pikë” duhet dhe do të bëhet, dhe se ajo nuk është marrëveshje ndërmjet Kurtit dhe Serbisë, por ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. “Nuk ka se si të mos bëhet ajo”, tha Escobar për Asociaiconin./Insajderi/

Op/Ed

SHBA “ndau” Shqipërinë nga Kosova

Nga Mero Baze Dukej sikur ishte një koincidence e keqe...

SHQIPTARËT,TË VETMIT QË E KUJTOJNË ME KAQ ADMIRIM EDHE SOT PRESIDENTIN WILSON

Nga Prof. dr. Skender ASANI Sot, një shekull më parë,...

Me improvizime dhe projekte copy paste nuk zhvillohet shteti

Nga Hisen Berisha  Me improvizime e propagandë në konferenca shtypi...

Abonohu

Të sponsorizuara

Bakllava i ndihmon burrat që të jenë më të mirë në seks

Derisa burrat fillojnë të plaken, është e domosdoshme që...

8 arsye pse nuk jeni të lumtur në punë

Puna duket se nuk po ju ecën edhe aq...

Spanja ”pushton” Shqiperinë, gjiganti turistik parashikon rritje me 500%

Shqipëria do të jetë një nga destinacionet e huaja...
spot_img

Gjermania legalizon kanabisin

Gjermania i është bashkuar një grupi të vogël shtetesh dhe juridiksionesh që kanë legalizuar kanabisin, pasi Bundestagu miratoi një ligj që u lejon individëve...

Prokuroria kërkon dënimin e Konjufcës për hedhjen e gazit lotsjellës në Kuvend

Në fjalën përfundimtare, prokurori Besart Mustafa ka kërkuar që kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca të dënohet për veprën penale që i vihet në barrë,...

BE vendos sanksione të reja kundër Rusisë

Bashkimi Evropian ka prezantuar paketën e re të sanksioneve kundër Rusisë, një ditë para përvjetorit të dytë të nisjes së pushtimit rus të Ukrainës. “Sot,...