spot_imgspot_img
spot_img

Media serbe spekulon: Britanikët po e trimërojnë Kurtin, prandaj vendosi kushte për Asociacionin

Mediumi serb i afërt me regjimin e Vuçiqit, “Novosti” ka shkruar në lidhje me Asociacionin duke thënë se Kryeministri i Kosoëvs, Albin Kurti ka vendosur që ta kushtëzojë atë, pasi sipas tyre “britanikët nga hija po e trimërojnë” atë.

Siç shkruhet në artikullin e këtij mediumi, është Britania e Madhe bashkë me shtetet e Quint-it nuk kanë insistuar që Kosova ta zbatojë Asociacionin.

Në të njëjtin artikull citohet emisari britanik Sir Stuart Peach, i cili ka thënë se “marrëveshjet e dala nga Brukseli duhet të zbatohen nga Kosova dhe Serbia, por se ato s’duhet të pengojnë arritjen e marrëveshjeve të reja”.

“Me sa duket i ngopur me këtë qëndrim, Kurti ka vazhduar ta varrosë Marrëveshjen e Brukselit në Kuvend, të enjten”, thekson ky artikull.

Një tjetër pikë që përmendet në këtë artikull është edhe mosreagimi i ndërkombëtarëve ndaj gjashtë kushteve që vendosi Kurti në lidhje me Asociacionin.

Pretendohet se SHBA-ja dhe Brukseli tanimë kanë filluar që të aplikojnë “masa ndëshkuese” ndaj Kosovës, si pasojë e refuzimit të Asociacionit.

Sipas tyre, kjo masë ndëshkuese është ndërprerja e procesit të anëtarësimit të Kosovës në Këshill të Evropës.

Këtë deklaratë e ka bërë edhe edhe kryediplomati serb, Ivica Daçiq, pas kthimit të tij nga Washingtoni.

Në një prononcim për Tv Pink, ai pati thënë se nga vendet e Quint-it, përveç Britanisë së Madhe, i kanë rekomanduar të gjitha vendeve të tjera që të “përmbahen nga pranimi i Kosovës në Këshillin e Evropës derisa të shihet zhvillimi i mëtejshëm i situatës”.

Op/Ed

Kurti po e bën Kosovën shtet të dështuar – për hatër të Republikës së Tretë!

Ratifikmi i Marrëveshjës së Parë (2013) për Asociacionin është...

Një pyetje për opoziten, edhe mediat

Shkruan: Milaim Zeka Çfare kish me ndodhe sikur republikanet ne...

Mund të shpresohet, Shqipëria etnike pashmangshëm do të bëhet

Shkruan: Rexhep Qosja HISTORIA DHE ATDHETARIA PËRZGJODHËN ISMAIL QEMALIN Gëzuar 28 Nëntori. Sa...

Abonohu

spot_img

Të sponsorizuara

Ajka e ajkave e super javës sportive në Artmotion me El Clasico

Kjo javë do të jetë një super javë sportive...

Formula 1 vjen në Artmotion më “i çmendur” se kurrë

Marsi sivjet vjet me edicionin e ri të garës...

UEFA Champions League rikthehet në Artmotion më 14 Shkurt!

Yjet e futbollit botëror rikthehen në skenën më prestigjioze...
spot_img

Konjufca: Nëse kërkohet Asociacion me kompetenca ekzekutive, s’vlen më asgjë, vendi shkon në zgjedhje

Kosova ka marrë garanci të forta ndërkombëtare se me asociacionin nuk do të krijohet niveli i tretë i pushtetit dhe nuk do të preken...

Mesazhi i qartë i Gjermanisë: Pa pjesëmarrje të serbëve në zgjedhje në veri, nuk ka as Asociacion

Gjermania e ka bërë të qartë sot se pa pjesëmarrjen e serbëve të Kosovës në zgjedhjet lokale të parakohshme që do të mbahen në...

Kurti tregon kërcënimin e Serbisë kur ua tregoi ofertën për Asociacionin: Thanë jo, çfarë t’iu bëj unë tash?

Kryeminsitri i Kosovës, Albin Kurti, ka treguar sonte se ka bërë vazhdimisht oferta në dialogun me Serbinë. Ai tha se e fundit ishte në pasditen...