spot_imgspot_img
spot_img

Media serbe spekulon: Britanikët po e trimërojnë Kurtin, prandaj vendosi kushte për Asociacionin

Mediumi serb i afërt me regjimin e Vuçiqit, “Novosti” ka shkruar në lidhje me Asociacionin duke thënë se Kryeministri i Kosoëvs, Albin Kurti ka vendosur që ta kushtëzojë atë, pasi sipas tyre “britanikët nga hija po e trimërojnë” atë.

Siç shkruhet në artikullin e këtij mediumi, është Britania e Madhe bashkë me shtetet e Quint-it nuk kanë insistuar që Kosova ta zbatojë Asociacionin.

Në të njëjtin artikull citohet emisari britanik Sir Stuart Peach, i cili ka thënë se “marrëveshjet e dala nga Brukseli duhet të zbatohen nga Kosova dhe Serbia, por se ato s’duhet të pengojnë arritjen e marrëveshjeve të reja”.

“Me sa duket i ngopur me këtë qëndrim, Kurti ka vazhduar ta varrosë Marrëveshjen e Brukselit në Kuvend, të enjten”, thekson ky artikull.

Një tjetër pikë që përmendet në këtë artikull është edhe mosreagimi i ndërkombëtarëve ndaj gjashtë kushteve që vendosi Kurti në lidhje me Asociacionin.

Pretendohet se SHBA-ja dhe Brukseli tanimë kanë filluar që të aplikojnë “masa ndëshkuese” ndaj Kosovës, si pasojë e refuzimit të Asociacionit.

Sipas tyre, kjo masë ndëshkuese është ndërprerja e procesit të anëtarësimit të Kosovës në Këshill të Evropës.

Këtë deklaratë e ka bërë edhe edhe kryediplomati serb, Ivica Daçiq, pas kthimit të tij nga Washingtoni.

Në një prononcim për Tv Pink, ai pati thënë se nga vendet e Quint-it, përveç Britanisë së Madhe, i kanë rekomanduar të gjitha vendeve të tjera që të “përmbahen nga pranimi i Kosovës në Këshillin e Evropës derisa të shihet zhvillimi i mëtejshëm i situatës”.

Op/Ed

“Kutia e Pandorës” bomba e VMRO-së që nxite urrejtje etnike

Në Republikën e Maqedonisë së Veriut është bërë e...

Konflikti i mundshëm Izrael – Iran

Nga Hisen Berisha Deputet i Parlamentit të Kosovës   Kjo është...

Kryeparlametari dhe kryeministeri shqiptar erdhen me votën e Ziadin Selës

Shkruan: Emine Abazi, kryetare e Asamblesë së Gruas Çair Të...

Abonohu

Të sponsorizuara

Bakllava i ndihmon burrat që të jenë më të mirë në seks

Derisa burrat fillojnë të plaken, është e domosdoshme që...

8 arsye pse nuk jeni të lumtur në punë

Puna duket se nuk po ju ecën edhe aq...

Spanja ”pushton” Shqiperinë, gjiganti turistik parashikon rritje me 500%

Shqipëria do të jetë një nga destinacionet e huaja...
spot_img

“Kutia e Pandorës” bomba e VMRO-së që nxite urrejtje etnike

Në Republikën e Maqedonisë së Veriut është bërë e po bëhet politik e pashkëputshme nga mbetjet e sistemit të kaluar monist, ku e ka...

Festohet datëlindja e Gjergj Kastriotit, Skënderbeut në Prishtinë

Nën organizimin e "Organizatës Shqiptaria" dhe shumë organizatave, shoqërive dhe shoqatave dhe organizatave të dalura nga lufta e UÇK-së, festohet Datëlindja e Gjergj Kastriotit,...

Organizata Shqiptaria kërkon që qytetarët të kenë mundësi që Shqiptarinë të zgjedhin si besim të tyre

Organizata Shqiptaria kërkon nga qeveria, Agjencia e Statistikave të Kosovës dhe organet ligj-zbatuese të marrin masa të menjëhershme për ndalimin e regjistruesve që...