spot_imgspot_img
spot_img

Ministrja e Drejtësisë për vrasjen e gruas shtatzëne e cila u vra në oborrin e QKUK-së nga bashkëshorti i saj

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, është deklaruar pas takimit të Grupit ndërministror, i cili u mblodh pas vrasjes së gruas shtatzënë mbrëmë në oborrin e Klinikës së Gjinekologjisë.

“Mbrëmë një grua bashkë me foshnjën e saj që priste ta sillte në jetë para objektit të Gjinekologjisë, ishte një rast i rëndë, i kobshëm, i trishtë. Na tregon se sa i shprehur është femicidi që po vret jetë vajzash dhe grash. Pesë ditë, dy jetë të humbura, dy gra të vrara nga bashkëshortet e tyre”.

“Kemi diskutuar për veprimet institucionale në raport me këtë rast, më lejoni t’iu njoftoj se sipas informacioneve të PK-së, viktima e kishte raportuar në korrik të këtij viti të dyshuarin për dhunë fizike dhe psiqike dhe prokuroria personin e dyshuar e kishte liruar në procedurë të rregullt. Është një papërgjegjësi institucionale, është një papërgjegjësi e prokurorit të rastit sepse ne vazhdimisht po bëjmë thirrje që të mbrohen jetët e grave dhe vajzave. Sikur prokuroria të ishte në krye të detyrës, rasti i tillë mund të jetë parandaluar. Kemi edhe disa informacione, të cilat nuk mund ti bëjë të ditura për shkak të hetimeve, uroj të më mirëkuptoni. Por iu garantoj, secili prej institucioneve, qoftë nga policia, qoftë nga MSH, qoftë nga qendrat për punë sociale janë të obliguar dhe kanë marrë përgjegjësi që të verifikojnë secilin veprim institucional”, tha ajo.

Op/Ed

SHBA “ndau” Shqipërinë nga Kosova

Nga Mero Baze Dukej sikur ishte një koincidence e keqe...

SHQIPTARËT,TË VETMIT QË E KUJTOJNË ME KAQ ADMIRIM EDHE SOT PRESIDENTIN WILSON

Nga Prof. dr. Skender ASANI Sot, një shekull më parë,...

Me improvizime dhe projekte copy paste nuk zhvillohet shteti

Nga Hisen Berisha  Me improvizime e propagandë në konferenca shtypi...

Abonohu

Të sponsorizuara

Bakllava i ndihmon burrat që të jenë më të mirë në seks

Derisa burrat fillojnë të plaken, është e domosdoshme që...

8 arsye pse nuk jeni të lumtur në punë

Puna duket se nuk po ju ecën edhe aq...

Spanja ”pushton” Shqiperinë, gjiganti turistik parashikon rritje me 500%

Shqipëria do të jetë një nga destinacionet e huaja...
spot_img

Gjermania legalizon kanabisin

Gjermania i është bashkuar një grupi të vogël shtetesh dhe juridiksionesh që kanë legalizuar kanabisin, pasi Bundestagu miratoi një ligj që u lejon individëve...

Prokuroria kërkon dënimin e Konjufcës për hedhjen e gazit lotsjellës në Kuvend

Në fjalën përfundimtare, prokurori Besart Mustafa ka kërkuar që kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca të dënohet për veprën penale që i vihet në barrë,...

BE vendos sanksione të reja kundër Rusisë

Bashkimi Evropian ka prezantuar paketën e re të sanksioneve kundër Rusisë, një ditë para përvjetorit të dytë të nisjes së pushtimit rus të Ukrainës. “Sot,...