spot_imgspot_img
spot_img

​Scholz: Pavarësisht dërgimit të tankeve, Gjermania nuk është palë në Ukrainë

Vendimi i fundit i Berlinit për të furnizuar Kievin me tanke nuk e bën Gjermaninë një palë të drejtpërdrejtë në konfliktin në Ukrainë, riafirmoi kancelari Olaf Scholz.

“Kjo është një luftë midis Rusisë dhe Ukrainës”, tha kancelari gjerman gjatë një konference për shtyp në Buenos Aires, ndalesa e tij e parë e një vizite katërditore në Amerikën Latine.

”Fakti që Gjermania po i siguron Kievit ndihma financiare, humanitare ose armë nuk e ndryshon këtë”, shtoi Scholz.

”Gjermania do të bënte gjithçka për të parandaluar një përshkallëzim që çon në një luftë midis Rusisë dhe vendeve anëtare të NATO-s. Kjo është jashtë diskutimit për ne. Ne do të bëjmë gjithçka që mundemi për të siguruar që kjo të mos ndodhë”, tha ai.

Komentet e kancelarit vijnë pasi komentet e së martës së kaluar të ministres së Jashtme gjermane, Annalena Baerbock shkaktuan bujë në Moskë.

Baerbock bëri thirrje për kohezion midis aleatëve perëndimorë në Këshillin e Evropës në Strasburg dhe tha se “ne po bëjmë një luftë kundër Rusisë, jo kundër njëri-tjetrit”.

Media shtetërore ruse e përdori këtë deklaratë si provë se Gjermania dhe vendet e tjera të BE-së ishin palë të drejtpërdrejta në konfliktin në Ukrainë – të cilin Moska refuzon ta quajë luftë.

Ministria e Jashtme gjermane ka sqaruar që nga ajo kohë se komentet e Baerbock nuk kishin për qëllim të portretizonin Gjermaninë si një palë ndërluftuese dhe as aleatët e saj.

Scholz po planifikon gjithashtu të vazhdojë bisedimet e drejtpërdrejta me presidentin rus Vladimir Putin, në përpjekje për të punuar drejt përfundimit të luftës kundër Ukrainës.

“Unë gjithashtu do të flas përsëri me Putinin në telefon – sepse është e nevojshme të flasim me njëri-tjetrin”, tha kancelari në një intervistë me të përditshmen gjermane ”Tagesspiegel”.

“I takon Putinit të tërheqë trupat nga Ukraina dhe t’i japë fund kësaj lufte të tmerrshme të pakuptimtë që tashmë ka kushtuar qindra mijëra jetë”, theksoi ai.

Op/Ed

Kurti po e bën Kosovën shtet të dështuar – për hatër të Republikës së Tretë!

Ratifikmi i Marrëveshjës së Parë (2013) për Asociacionin është...

Një pyetje për opoziten, edhe mediat

Shkruan: Milaim Zeka Çfare kish me ndodhe sikur republikanet ne...

Mund të shpresohet, Shqipëria etnike pashmangshëm do të bëhet

Shkruan: Rexhep Qosja HISTORIA DHE ATDHETARIA PËRZGJODHËN ISMAIL QEMALIN Gëzuar 28 Nëntori. Sa...

Abonohu

spot_img

Të sponsorizuara

Ajka e ajkave e super javës sportive në Artmotion me El Clasico

Kjo javë do të jetë një super javë sportive...

Formula 1 vjen në Artmotion më “i çmendur” se kurrë

Marsi sivjet vjet me edicionin e ri të garës...

UEFA Champions League rikthehet në Artmotion më 14 Shkurt!

Yjet e futbollit botëror rikthehen në skenën më prestigjioze...
spot_img

Konjufca: Nëse kërkohet Asociacion me kompetenca ekzekutive, s’vlen më asgjë, vendi shkon në zgjedhje

Kosova ka marrë garanci të forta ndërkombëtare se me asociacionin nuk do të krijohet niveli i tretë i pushtetit dhe nuk do të preken...

Mesazhi i qartë i Gjermanisë: Pa pjesëmarrje të serbëve në zgjedhje në veri, nuk ka as Asociacion

Gjermania e ka bërë të qartë sot se pa pjesëmarrjen e serbëve të Kosovës në zgjedhjet lokale të parakohshme që do të mbahen në...

Kurti tregon kërcënimin e Serbisë kur ua tregoi ofertën për Asociacionin: Thanë jo, çfarë t’iu bëj unë tash?

Kryeminsitri i Kosovës, Albin Kurti, ka treguar sonte se ka bërë vazhdimisht oferta në dialogun me Serbinë. Ai tha se e fundit ishte në pasditen...