spot_img
spot_img

Vrasja e 35-vjeçares, Matoshi i reagon Osmanit e Kurtit: Nuk jeni për të vajtuar, veproni

Vrasja e 35 vjeçares shtatzënë në oborrin e QKUK-së ka ngritur reagime te shumëta në vend, raporton Gazeta10. Krerë të shtetit e të partive politike, përmes shkrimeve në rrjete sociale dënuan rastin, derisa bënë thirrje për drejtësi.

Mirëpo, për reagimet e krerëve të shtetit, presidentes Vjosa Osmani, e kryeministrit Albin Kurti, kritika ngriti analisti politik Halil Matoshi. Matoshi në emisionin Politiko në Kanal10 me Kushtrim Sadikun tha se krerët e shtetit nuk janë për të vajtuar, por duhet të veprojnë për të menaxhuar situata të tilla.

Ai tha se dhuna është dënuar mjaftueshëm dhe se ka ardhur koha për veprime shoqërore

“Ka kush shkruan poezi, ka kush vajton. Këta nuk janë për të vajtuar, këta janë për të menaxhuar me situatat. Nuk e di se kush po i bind me i fol këto fjalë që janë pa sens për zyrtarin e shtetit. Boll është dënuar dhuna në këtë vend, duhet veprim shoqëror”, ka deklaruar ai.

Matoshi tutje tha se në Kuvendin e Kosovës duhet të propozohet një ligj special për dhunën ndaj grave.

Ai u shpreh se rasteve të tilla duhet t’i japin më shumë prioritet gjykatat. /Gazeta10

Op/Ed

Një pyetje për opoziten, edhe mediat

Shkruan: Milaim Zeka Çfare kish me ndodhe sikur republikanet ne...

Mund të shpresohet, Shqipëria etnike pashmangshëm do të bëhet

Shkruan: Rexhep Qosja HISTORIA DHE ATDHETARIA PËRZGJODHËN ISMAIL QEMALIN Gëzuar 28 Nëntori. Sa...

Miranda Shala për Albin Kurtin: “E kemi bërë Zot, një të pazotë”

Më kujtohet akoma kur bërtisja me të madhe 'NATO-UÇK'...Atëkohë...

Abonohu

spot_img

Të sponsorizuara

Dyfish n’plus me Artmotion!

Artmotion vjen me ofertën DYFISH n’plus me DYFISH Resivera,...

Banorja e 13-të e BBVK rrëfen ngjarjen e frikshme që i ka ndodhur

Sot është shëndosh e mirë, por dikur një nga...
spot_img

Bekim Jashari tërhiqet nga politika, tregon arsyet dhe dëshpërimin me situatën në vend

Ish-kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari ka njoftuar se do të tërhiqet nga politika. Ai ka dhënë disa arsye që e quan deri te ky...

Në lajmet e RTK-së hyn një person duke mbajtur në duar parullën “Radio Televizioni i Kurtit” (VIDEO)

Një person ka hyrë në studion qendrore të lajmeve në Radio Televizionin e Kosovës ku në dorë mbante një shkrim në të cilin thuhej...

Ambasadori amerikan Hovenier vizitë në Devolli Corporation, lavdëron sukseset e Comoditas

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka bërë të ditur se ka vizituar sot fabrikën e njohur të dyshekëve,...