spot_imgspot_img

Kulturë

Arrestohet Soni Malaj dhe Sinan Vllasaliu u ndaluan nga policia teksa po performonin në skenë

Këngëtarët shqiptarë Soni Malaj, Don Phenom dhe Sinan Vllasaliu janë arrestuar nga policia zvicerane. Sipas raportimeve të mediave, artistët do të performonin në një “BajramParty”...

Ka ndërruar jetë, Hisen Berisha shqiponja e vallës shqipe nga Pollogu

Sot, paska ikur shqiponja e valles shqipe nga Pollogu, HISEN BERISHA - BACA CENË në fluturimin e tij të fundit - pakthim. Në mitologji...

“Fusha antimagnetike në makrobotë”, e autorit Naim Krasniqi botohet edhe në gjuhën angleze

Naim Krasniqi, shkencëtar i fushës së fizikës dhe më gjerë, pas botimit në gjuhën shqipe, ka botuar edhe në gjuhën angleze librin “Fusha antimagnetike...

Melinda Bunjaku fiton Çmimin Ndërkombëtar Leonardo da Vinci

  Melinda Bunjaku fiton Çmimin Ndërkombëtar Leonardo da Vinci   Në Muzeun Kombëtar të Shkencës dhe Teknologjisë “Leonardo da Vinci” – Milano, në prani të koleksionistëve, gazetarëve,...

Shtatorja madhështore e Skënderbeut që do të vendoset në Zvicër

Skulptori Gëzim Muriqi është duke i dhënë dorën e fundit shtatores së heroit kombëtar të shqiptarëve, Gjergj Kastrioti Skënderbeut. Skënderbeu i skulptorit Gëzim Muriqi...

Promovohet libri:”Ilegalja shqiptare” – pararendëse e rrënimit të Jugosllavisë”

AHMETI: “UDBASHËT” QË E DININ GJUHËN SHQIPE FORTË MIRË I NJIHTE ILEGALJA SHQIPTARE Dy vëllimet e librit me titull “Ilegalja Shqiptare – Pararendëse E...

“Femfest” nis edicionin e dytë

Edicioni i dytë i Festivalit “Femfest” nis udhën e tij disa ditore, pasditen e 4 marsit në sallën e madhe të Arturbinës. Ashtu sikundër edhe...

Vdes akademikja Edi Shukriu

Ka vdekur Edi Shukriu, shkrimtarja, arkeologja dhe historiania e shquar nga Prizreni. Lajmin e ka bërë të ditur Akademia e Shkencave dhe Arteve të...

Kjo është artistja 20 vjeçare që krijoi skulpturën e njeriut të rezistencës që zgjoi debat në Kosovë

Skulptorja 20 vjeçare, Eliza Shala, ka vendosur skulpturën e saj “Këmbëkryq”në Prishtinë, ku ka treguar domethënien që fshihet pas kësaj vepre artistike. Shala ka...

Ukraina në 10 orë

Në një epokë kur komunikimi dhe realiteti janë vetëm pak sekonda larg, shprehja “luftë në mes të Evropës” na kujtonte librat e historisë apo...

Tom Kuka sjell librin “Rrethimi”

Enkel Demi është gazetar, opinionist dhe romancier i njohur nën emrin Tom Kuka. Ai ka botuar deri më tani tre romane: “Hide mbi kalldrëm”,...

Na ndiqni:

231,384FansLike
7,834FollowersFollow
2,270SubscribersSubscribe

Abonohu

Mos i humbisni

“Kutia e Pandorës” bomba e VMRO-së që nxite urrejtje etnike

Në Republikën e Maqedonisë së Veriut është bërë e...

Festohet datëlindja e Gjergj Kastriotit, Skënderbeut në Prishtinë

Nën organizimin e "Organizatës Shqiptaria" dhe shumë organizatave, shoqërive...

Organizata Shqiptaria kërkon që qytetarët të kenë mundësi që Shqiptarinë të zgjedhin si besim të tyre

Organizata Shqiptaria kërkon nga qeveria, Agjencia e Statistikave...

Prokuroria del me thirrje për vajzat e dëmtuara në grupin “Albkings”

Prokuroria Themelore e Prishtinës iu ka bërë apel të...

STUDIM/ Burrat më pak tërheqës ju bëjnë më të lumtur, ja pse

Takimi me një djalë që nuk është tradicionalisht tërheqës...
spot_img