spot_imgspot_img
spot_img

Abdixhiku udhëton në ShBA: Do të përfaqësoj pikëpamjet e Kosovës

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, sot po udhëton për në SHBA, ku do të mbajë disa takime të rëndësishme.

Lideri i LDK-së njoftoi se do të qëndrojë një javë në SHBA dhe se do të ketë një sërë takimesh në Departamentin e Shtetit.

I pyetur nëse vizitat e tilla mund të konsiderohen si favorizime të opozitës dhe sanksione për qeverinë e Kosovës, e cila u rekomandua të shtyjë vizitën e përfaqësuesve të saj në SHBA, Abdixhiku tha se është në interes të Kosovës që përfaqësuesit e saj të vizitojnë SHBA-të sa më shpesh që është e mundshme.

“Nuk dua ta lexoj kështu dhe nuk do të doja ta lexoja kështu. E them edhe një herë se është në interes të vendit që përfaqësuesit shtetërorë të Kosovës të vizitojnë sa më shpesh SHBA-të, për t’u lidhur aty sa më afër”, tha deputeti opozitar.

Abdixhiku theksoi se në SHBA nuk do të flasin kundër qeverisë së Kosovës, por se do të flasin vetëm për zhvillimin e Kosovës.

“Aty do të përfaqësoj qëndrimet tona për zhvillimin e vendit, jo kundër qeverisë. Pra, nuk është ky qëllimi i vizitës. Unë kurrë nuk jam opozitë jashtë vendit. Unë nuk dal dhe shaj vendin tim”, tha Abdixhiku.

Siç ka thënë ai, vizita e tij shtatëditore në SHBA është aranzhuar kohë më parë.

“Të dielën do të shkoj në Uashington dhe atje do të zhvilloj takime zyrtare që kemi planifikuar në Departamentin e Shtetit, takime me kongresmenë dhe senatorë, në institucionet amerikane të sigurisë, me qendrat e pavarura kërkimore, me figura të rëndësishme atje, si pjesë e LDK ka një traditë të caktuar historike dhe një marrëdhënie të ngushtë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, u shpreh ai.

Op/Ed

Traktati i Paqes Kurti-Serbi, një Lëvizje Politike për Status Quo-në?

Nga Hisen Berisha – Deputet i Parlamentit të Kosovës Kryeministri...

Propaganda e VV-së dhe Kriza Ekonomike: Pse Kosovarët Nuk Shkojnë për Pushime në Shqipëri

Shkruan: Hisen Berisha Deputet i Parlamentit të Kosovës  Ushtria digjitale...

Edhe një hap i madh drejtë diktaturës neokomuniste

Nga Hisen Berisha Deputet i Parlamentit të Kosovës (PDK)   Miratimi...

Abonohu

Të sponsorizuara

Bakllava i ndihmon burrat që të jenë më të mirë në seks

Derisa burrat fillojnë të plaken, është e domosdoshme që...

8 arsye pse nuk jeni të lumtur në punë

Puna duket se nuk po ju ecën edhe aq...

Spanja ”pushton” Shqiperinë, gjiganti turistik parashikon rritje me 500%

Shqipëria do të jetë një nga destinacionet e huaja...
spot_img

Traktati i Paqes Kurti-Serbi, një Lëvizje Politike për Status Quo-në?

Nga Hisen Berisha – Deputet i Parlamentit të Kosovës Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka propozuar një traktat të paqes për mossulmim ndërmjet Kosovës dhe...

Analiza e Sky News: Trump krahasohet me Reganin

Sky News në analizën e tij të atentati ndaj Donald Trump komentoi se si ky incident mund të ndikojë në rezultatin e zgjedhjeve amerikane në vjeshtë,...

Zyrapi në Hagë: ShIK-u s’ka qenë asnjëherë pjesë e Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së

Dëshmitari Bislim Zyrapi, gjatë dëshmisë së tij në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DHSK) në Hagë, tha se Shërbimi Informativ i Kosovës (SHIK), nuk...