spot_imgspot_img
spot_img

Federata Evropiane e Xhudos shkruan për garën që po zhvillohet në Prishtinë

Federata Evropiane e Xhudos (EJU) po e përcjell me vëmendje Kampionatin Evropian të Hapur që po mbahet në Prishtinë.

Pas pjesë së parë të garave, EJU ka bërë një përmbledhje rreth garuesve kosovarë dhe të arriturave të tyre në këtë garë.

Turma ishte sigurisht e gatshme për një finale gjithë-kosovare në kategorinë -57 kg mes dy vendeve të para; Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, megjithatë të dy kampioneve olimpike u prishën ëndrrat e tyre për lavdinë në shtëpi nga Timna Nelson Levy (Izrael) dhe Eteri Liparteliani (Gjeorgji).

Liparteliani ekzekutoi ashi waza me kohë të përsosur për një rezultat waza ari përpara se ajo të përfundonte fitoren e saj me një tranzicion të shpejtë.

Në anën tjetër, Nelson Levy nuk e pati edhe aq lehtë pasi përballja u desh të shkojë në “golden score” me nga dy shido të dyja. E pas gjashtë minutash të lojës, shënoi waza ari, duke siguruar një kapje të thellë kryq dhe duke hedhur me Osoto-makikomi.

Krasniqi dhe Gjakova do të garojnë për medalje bronzi kundër Kaja Kajzer (Slloveni) dhe Priscilla Gneto (Francë), respektivisht.

Megjithatë, EJU shkruan se nuk është shuar e gjithë shpresa e artë për Kosovën, me Akil Gjakovën që mundi numrin një të renditur në botë, Hidayat Heydarov (Azerbajxhan), i cili para ndeshjes me Gjakovën, pati një seri mbresëlënëse prej 16 fitoresh garuese, duke rezultuar me një titull të kampionatit evropian si dhe titujt e Grand Slam-it në Baku dhe Tokio. Në sekondat e fundit të çerekfinales, Heydarov sulmoi me një goditje të thellë, e cila u kundërpërgjigj në mënyrë të shkëlqyer nga Gjakova.

Në finalen e -73 kg, sportisti kosovar do të përballet me Manuel Lombardo (Itali).

Ndonëse Lasha Shavdatuashvili (Gjeorgji) nuk ka qenë në formën e tij më të mirë në ngjarjet e fundit, ai doli fitimtar sot, duke takuar në gjysmëfinale medalistin aktual të argjendtë të botës, Lombardon. Ishte një ndeshje e vështirë, por një waza ari kata guruma nga atleti italian mjaftoi për të marrë fitoren.

Në bllokun final do të jetë edhe pjesëtari i katërt i Kosovës, ndoshta surpriza e ditës, Dardan Cena që arriti të mposhtë Igor Wandtken (Gjermani) dhe më pas Mark Hristovin (Bullgari) me harai maki komi dhe o uchi gari në repesazh për të zënë vendin e tij në garën për medalje bronzi me Petri Pelivan (Moldavi).

Heydarov do të përballet me Shavdatuashvilin për medaljen e dytë të bronzit. /Klankosova.tv

Op/Ed

UÇK burim frymëzimi për brezat!

Nga Hisen Berisha Deputet i Parlamentit të Kosovës       Shënimi i...

Ku po mbetet statusi ynë?

Nazmi Beqiri - Ish nënkryetar i BDI-së "E kanmja (lakmia)...

Ti nuk e di çka është lufta, Gash!

Nga Kimete Berisha ; - 1998 ..Në autobus. Duke u...

Abonohu

Të sponsorizuara

Bakllava i ndihmon burrat që të jenë më të mirë në seks

Derisa burrat fillojnë të plaken, është e domosdoshme që...

8 arsye pse nuk jeni të lumtur në punë

Puna duket se nuk po ju ecën edhe aq...

Spanja ”pushton” Shqiperinë, gjiganti turistik parashikon rritje me 500%

Shqipëria do të jetë një nga destinacionet e huaja...
spot_img

Euro 2024 | Sot ndeshja Kroaci-Shqipëri, të gjithë sytë nga “derbi ballkanik”

Sot hapet raundi i dytë i ndeshjeve të grupeve në Kampionatin Europian. Siparin e ngre pikërisht ndeshja Kroaci-Shqipëri, e konsideruar si një derbi ballkanik,...

Veterani i UÇK-së që erdhi nga mërgata për të mbrojte tokën e Kosovës. Afrim Bunjaku u vra duke luftuar Milan Radoiçiqin

Veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, i cili dje protestojë në ditën e çlirimit duke kërkuar shkarkimin e shefes së grupit parlamentar të...

UÇK burim frymëzimi për brezat!

Nga Hisen Berisha Deputet i Parlamentit të Kosovës       Shënimi i 25-vjetorit të çlirimit na përkujton në fundin e një periudhe të errët të historisë dhe...