spot_imgspot_img
spot_img

Asambleja e “Serbisë së Madhe” do mblidhet më 8 qershor në Beograd

Pas marrëveshjes mes presidentit të Republikës Sërpska, Milorad Dodik dhe atij të Serbisë Aleksandar Vuçiç, parlamenti i madh serb është caktuar për 8 qershor në Beograd.

Mediat boshnjake paralajmërojnë se ky parlament rrit shansin për tensione apo edhe shtrëngim të marrëdhënieve përfshirë Kosovën dhe pjesët e tjera të shteteve ku jetojnë serbë.

 

Parlamenti i “Serbisë së Madhe” do të mbahet më 8 qershor në Beograd, pasi në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara do të mbahet seanca për rezolutën për gjenocidin në Srebrenicë e planifikuar për më 23 maj.

Fillimisht, asambleja e madhe serbe ishte paralajmëruar për Pashkë, por ajo u shty, pasi u shty edhe seanca e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së për Srebrenicën.

Vuçiç më pas deklaroi se e pranon idenë e Dodikut që Kuvendi i Popullit Serb, Serbi dhe RS, të mbahet menjëherë pas votimit të rezolutës për gjenocidin e Srebrenicës në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Më herët ata kanë paralajmëruar se në seancë do të bëjnë një deklaratë që do t’i referohet, siç kanë thënë, “pozitës së vështirë” të të gjithë serbëve në rajon.

Sipas mediumit boshnjak Vijesti, kjo do të thotë vetëm një gjë – shtrëngim i mëtejshëm i marrëdhënieve me shumicën e fqinjëve, veçanërisht me Bosnjën dhe Hercegovinën, Malin e Zi, Maqedoninë e Veriut, Kosovën dhe Kroacinë.

Op/Ed

UÇK burim frymëzimi për brezat!

Nga Hisen Berisha Deputet i Parlamentit të Kosovës       Shënimi i...

Ku po mbetet statusi ynë?

Nazmi Beqiri - Ish nënkryetar i BDI-së "E kanmja (lakmia)...

Ti nuk e di çka është lufta, Gash!

Nga Kimete Berisha ; - 1998 ..Në autobus. Duke u...

Abonohu

Të sponsorizuara

Bakllava i ndihmon burrat që të jenë më të mirë në seks

Derisa burrat fillojnë të plaken, është e domosdoshme që...

8 arsye pse nuk jeni të lumtur në punë

Puna duket se nuk po ju ecën edhe aq...

Spanja ”pushton” Shqiperinë, gjiganti turistik parashikon rritje me 500%

Shqipëria do të jetë një nga destinacionet e huaja...
spot_img

Euro 2024 | Sot ndeshja Kroaci-Shqipëri, të gjithë sytë nga “derbi ballkanik”

Sot hapet raundi i dytë i ndeshjeve të grupeve në Kampionatin Europian. Siparin e ngre pikërisht ndeshja Kroaci-Shqipëri, e konsideruar si një derbi ballkanik,...

Veterani i UÇK-së që erdhi nga mërgata për të mbrojte tokën e Kosovës. Afrim Bunjaku u vra duke luftuar Milan Radoiçiqin

Veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, i cili dje protestojë në ditën e çlirimit duke kërkuar shkarkimin e shefes së grupit parlamentar të...

UÇK burim frymëzimi për brezat!

Nga Hisen Berisha Deputet i Parlamentit të Kosovës       Shënimi i 25-vjetorit të çlirimit na përkujton në fundin e një periudhe të errët të historisë dhe...